ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

Tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden canlanıyor

Tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden canlanıyor
Tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden canlanıyor
Bu Habere Oy Verin!

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar- Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatmak için 1970’li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden ulaşıma açacak.

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar- Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatmak için 1970’li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan 230 metre uzunluğundaki Beylerbeyi Sarayı Tüneli’ni yeniden ulaşıma açacak.

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar- Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatmak için 1970’li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden ulaşıma açacak.

Üsküdar Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Üsküdar’da Beylerbeyi Sarayı’nın altında bulunan ve 1970’li yıllara kadar Üsküdar ile Beylerbeyi sahil yolunu birbirine bağlayan bir tünel olarak kullanılan 230 metre uzunluğundaki Beylerbeyi Sarayı Tüneli, müze ve sergi salonu olarak kullanımının ardından sahil trafiğini rahatlatmak amacıyla tekrar hizmete açılacak.

Tünelin yeniden hizmete açılmasıyla birlikte, 1 buçuk saati bulan Üsküdar – Beylerbeyi- Çengelköy hattı sahil yolculuğunun 15 dakikaya düşürülmesi hedefleniyor.

Çalışmalar sırasında tünelin orijinal dokusu muhafaza edildi.

II. Mahmud döneminde yapıldı

Beylerbeyi Sarayı’ndaki Set Bahçeleri’nin altından geçen tünel, 1970’li yıllara kadar kıyı yolunun işlevini sürdürmesini sağlarken, aynı zamanda yüksek duvarların ötesi ile Beylerbeyi Sarayı’ndaki set bahçelerin bağlantısını da kuruyordu.

Sultan 2. Mahmud tarafından 1829–1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, >

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha