ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

RIZA AKDEMİR’İN ARDINDAN..

Yazarın şu ana kadar yazılmış 10 makalesi bulunuyor.
RIZA AKDEMİR’İN ARDINDAN..
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Lisesi’nde öğrenciydim. Galiba 1963 idi. Osman Yüksel Serdengeçti bir vesile ile Balıkesir’e gelmişti. Bir dost meclisinde, ben de kapının kenarına ilişmiş, onu dinlemiştim. 

Ertesi gün bütün kitapçıları dolaşarak “Serdengeçti” yayınlarından ne varsa toplamış, içercesine okumuştum. Aman Allah’ım..Nasıl bir dünya ile karşılaşmıştım. Artık Türklüğe, Türkiye’ye daha farklı bakmağa başlamıştım.
O kitapların içinde, ince bir kitap vardı. Galiba en son ona başlamıştım. “Bir gün Gelecek”, okumağa başladım. Birden irkildim..
“Bir gün gelecek..Çok uzak…Çok, çok uzak bir gün gelecek..” diye başlıyordu. Adeta çarpıldım. Sarsmıştı beni. Şiir gibi bir düz yazıydı.. Adeta ezberledim..
Bu kitap, fikir dünyamın şekillenmesini sağlayan bir kitap olmuştu. Ne zaman canım bir şeyleri sıkılsa.. Onu okur, ruhumun coştuğunu, kabına sığamadığını, sevinçle dolduğunu hissederdim.
Yıllar sonra Rıza Bey, Balıkesir’e “Vali” olarak geldi. Çok sevindim. Bir şeyleri vesile ederek hemen tanıştım. Rıza Bey, engin kültürü, herkesi hayran bırakan konuşma yeteneği, milliyetçi, şair kişiliği ile tam bir devlet adamıydı.
Balıkesir valisi olduğunda, ben Balıkesir Üniversitesi’nde okutman olarak çalışıyordum. O yıllarda Türk Dünyası’nın her tarafından, okumak için öğrenciler geliyordu. Ben de gönüllü olarak, Üniversite bünyesinde bir merkez kurmuştum. Onların işlerini görüyor, sıkıntılarına çareler buluyordum.
Galiba Türkmenistan’ın “Millî Günü” idi. Vali Rıza Bey’den randevu almak için, müracaat ettiğimizde hemen kabul edip, ertesi gün gelebileceğimiz bildirildi.  Öğrenciler de çok şaşırmış, geldikleri ülkelerde kendilerinin bir vali ile görüşmesinin hemen hemen imkânsız olduğunu söylemişlerdi.
Hemen Rıza Bey’in “Bir Gün Gelecek” yazısını çoğaltarak, öğrencilere dağıtıp, kendi lehçeleriyle hazırlayıp “Vali”nin önünde okuyacaklarını söyledim.
Ertesi gün bildirilen saatte hep beraber valiliğe gittik. Bizi büyük bir sevinç ve coşkunlukla karşıladı. Bütün öğrencilerle tek tek ilgilendi. Sonra ben, kendilerine bir sürprizimiz olduğunu, söyleyerek, işaret verdim. Öğrenciler, Türkmence, Özbekçe, Azerice, Kazakça, Kırgızca; “Bir gün gelecek..” demeğe, okumağa başlayınca, Rıza Bey ne yapacağının bilemedi. Önce gülümsedi, sonra hafif başını önüne eğdi. Yandan baktım. Gözlerinden yaşlar süzülüyordu.
Vali ağlıyordu…
Gazeteciler de vardı.. Ertesi gün “Bir Valinin Göz Yaşları..”diye yazmışlardı.
Valimiz Rıza Akdemir’in “Bir Gün Gelecek” kitabını o gün, okusun diye öğrencilerimden birine vermiştim. Uzun süre sonra geri istediğimde kaybettiğini söyleyince, nasıl yandım, nasıl üzüldüm, bilemezsiniz.. Halâ nerede bir sahaf bulsam, içeri girer, önce o kitabı, “Bir Gün Gelecek”i ararım..

Allahın Rahmeti üzerine olsun, Sayın Valim..

**  **  **  **  **  **  **  **  **  **  **  **  **
Bir Gün Gelecek

Bir gün gelecek.. Çok Uzak.. Çok, çok uzak bir gün gelecek.. Bir gün gelecek..Çok yakın, çok yakın bir gün gelecek…O gün yarından yakın..O gün yüzyıllardan uzak.. Ama o büyük gün mutlaka gelecek..O gün bir nur topu gibi, bu uzun gecelerin sabahında ışık ışık doğacak.
O gün nal şakırtılarıyla, fırtına uğultularıyla, silâh sesleriyle gelecek.. O gün gülün tomurcuğunda, rüzgâr fısıltısında, mavzer ışıltısında, ufuk pırıltısında, o gün gölgemizde… O gün kapımızda, o gün önümüzde.. O gün her şeyimizde..
Esrar çözülecek.. Büyü bozulacak..Koza açılacak..Türk ruhunun muazzam volkanı konuşmağa başlayacak.
Bu ihtiyar dünya, asırlar boyu yine böyle dönecek.. Ya ben, ya çocuğum, yahut torunumun torunu o günü karşılayacak..
O gün güvercinlerin gagasında..O gün velilerin vadinde..
O gün boşanan bir ok..O gün dolu bir yelken.. O gün olgunlaşmış bir başak.. O gün yolda bir mektup.. O gün telgraf tellerinde haber..
Müjde onda, hayat onda, necat onda… Belki fanîler değil, fakat ölümsüz Türk Milleti o güne er geç kavuşacak.
O gün, o büyük gün, o mübarek gün,cihanın sağır kulağı, Altay Dağları’ndan, Orta Asya ufuklarından ezan sesi işitecek..
O gün gelecek…
Ali Rıza Akdemir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha