ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ÜNLÜ PEHLİVANLAR SINDIRGI’DA  KAPIŞACAK!

ÜNLÜ PEHLİVANLAR SINDIRGI’DA  KAPIŞACAK!
ÜNLÜ PEHLİVANLAR SINDIRGI’DA  KAPIŞACAK!
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan güreş takımı antrenmanlarını sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana 63 sporcuya ulaşan takım Türkiye çapında birçok başarıya imza attı. Katıldıkları her müsabakadan derece ile dönen takım Şerif Pehlivanlar ile nam salmış Sındırgı ilçesinin adını pehlivanlar yurdu olarak duyurmaya devam ediyor.

Her yıl düzenli olarak Uluslararası boyutta gerçekleştirilen Yağcıbedir Yağlı Güreşlerinin ise bu yıl ayrı olarak yapılacağı bildirildi. Edinilen bilgilere göre artan terör olayları ve ilçeye gelen şehitlerinin acılarının taze olması sebebiyle festivalin ileri ki bir tarihe ertelendiği bilgisine ulaşıldı.

Güreş kursları ile ilgili açıklama yapan Sındırgı Belediyesi Güreş Takımı Antrenörü Tugay Altıntaş konuşmasında “  2014 yılında belediye başkanımız Ekrem Yavaş’ın isteği üzerine kurulan güreş takımımız bugün itibariyle 63 sporcumuza ulaştı. Resmi lisanslı olarak 63 sporcumuz bulunmakta. Bunların 23 tanesi yağlı güreşte Türkiye’nin çoğu güreş organizasyonunda boy göstererek güreş mücadelelerine devam ediyorlar. En güzel şekilde derecelerini yapıyorlar. Diğer minder takımımız ise Türkiye şampiyonasında bu sene 16 sporcu ile ilçemizi temsil etti. Geçtiğimiz sene Kayseri’de bu sene Ankara ‘da düzenlenen Türkiye şampiyonalarında ilk sekizi görerek ilçemizin ismini en iyi yerlere taşıdık. Gün geçtikçe sayımız artıyor. Sahada da çocuklarımızın emekleri ile üstün başarı sergiledikleri gibi, saha dışında da hayat yaşantıları ve davranışları gelişiyor. Gençlerimizi sağlıklı yaşamaya, spor yapmaya ve aynı zamanda da düzenli yaşamaya davet ediyorum.  Temiz bir nesil olarak gençlerimizi yetiştirmek en büyük hedefimiz. Sporun her şeye faydası olduğu gibi gelişimlerine de faydası çok fazladır. Biz elimizden gelen bütün emekleri yapıyoruz. “ sözlerine yer verdi.

20151209_9465

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ise “ Sındırgı ilçesi ata sporlarının eskiden beri yapıldığı nadide yerlerden birisi. Bu memleket  Balıkesir’de Kurtdereli Mehmet Pehlivanın ve Sındırgı’da Şerif Pehlivanın, Mehmet Ali Yağcıların, Gacaroğulları’nın memleketi. Kırk pınarda başpehlivan olmuş nice güreşçilerimiz tarihimizde yer almış. Bizlerde bu ata sporuna sahip çıkabilmek için 2004 yılından beri, sürekli Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri çerçevesinde Eylül ayının sonunda bir güreş tertip ediyoruz. Son yıllarda ise kendi güreşçilerimizi yetiştirebilmek ve Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olmak için 63 kişilik bir güreş takımı kurduk. Sındırgı’lı kardeşlerimizden, buralarda mücadele eden ve güreşimizi bir sonraki nesillere taşımak isteyen yeni güreşçiler yetiştirmek en büyük arzumuz. Balıkesir büyükşehir belediyemiz ve diğer Sındırgı dışındaki ilçelerde de ciddi manada güreşçiler yetişiyor. İnşallah yakın bir gelecekte atalarının sporuna sahip çıkan ve kendilerine bugün dünya çapında güreşçi olduğunu hissettirmek için Türk bayrağını da oralarda göndere çekmek için, İstiklal Marşımızı okutmak için yeni güreşçiler için adım atıyoruz. Bundan dolayı özellikle bu güreş organizasyonlarının takipçisi olan Sındırgı’lı güreş severlere, ve güreşçilerimize, hocalarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Onlar bize büyük cesaret veriyor. İnşallah 30 Eylül tarihinde Cuma günü Türkiye’nin kıran kırana olabilecek güreşlerini burada hep beraber izleyeceğiz. Türkiye’de nam salmış başpehlivanların katılımı gerçekleştireceğimiz güreşlere herkesi bekliyoruz.“  dedi.

Türkiye’de nam salmış başpehlivanların katılımı ile gerçekleştirilecek Yağcıbedir Yağlı Güreşleri 30 Eylül 2016 Cuma günü Sındırgı İlçesi Kocakonak mahallesi Panayır alanında saat 12.00 da başlayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha