ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

YIRCALIZADELER

YIRCALIZADELER
YIRCALIZADELER
Bu Habere Oy Verin!

YILLARCA Balıkesir’in gelişmesinin önünde engel gösterilen Yırcalı ailesi kimdir? Balıkesir’e neren gelmişlerdir? Siyasette ve bürokraside etkili olmalarına rağmen neden Balıkesir’de “gelişmesinin önündeki engel” aile olarak gösterildi?

15 Mayıs 1919 sabahı, Yunan askeri İzmir’e çıkmış, Yunan birlikleri, Kordon boyundan Konak Meydanına doğru yürümeye başlamıştı. Yunan birlikleri, Konak Meydanına vardığında, asıl adı Osman Nevres olan, Teşkilat-ı Mahsusa’nın gözü kara silahşoru Hasan Tahsin, sıktığı kurşun ile birliğin önündeki Yunan sancaktarı vurdu. Sancaktarın elindeki Yunan bayrağının yeri boylaması ile birlikte ateş altında kalan Hasan Tahsin oracıkta can verdi.

İzmir’in işgali, Hasan Tahsin’in şehit edilmesi ve sonrasında Yunan askerinin İzmir sokaklarında yaptığı fenalıkların üzüntüsü, Ege’den başlayarak tüm yurda dalga dalga yayılıyordu. İşgalin İzmir ile kalmayacağını anlayan Türk halkı, yer yer direniş hazırlıklarına başlamıştı. Direniş hazırlıklarının en ateşli yapıldığı merkezlerden birisi de Balıkesir’di.

Balıkesir’de ticaret ile uğraşmakta olan “Şükrü Efendi”, İttihat ve Terakki Cemiyetinde önemli görevler üstlenmiş bir vatanperverdir. İzmir’in işgalini kabullenemeyen Şükrü Efendi, vakit kaybetmeksizin hazırlıklara başlar. Mustafa Kemal Paşa, Bandırma vapuru ile Samsun yolunda ilerlerken, Şükrü Efendi ve Kırk arkadaşı, Balıkesir’de Kuvay-ı Milliye ateşini yakar. Reddi İlhak Cemiyeti’nin Alaşehir’den sonra en büyük kongresi Balıkesir’de yapılır. İşgalci Yunana karşı direniş ateşini yakan Şükrü Efendi ve arkadaşları tarihe 41 Bayrak Adam olarak geçer.

Ege’den başlayan direniş Ankara’da vücut bulmuş, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları önderliğinde işgalci Yunan askeri 9 Eylül 1922’de Kordon’dan denize dökülmüştür. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin gizli kahramanlarından olan Şükrü Efendi’nin, eşi Emine Kadriye Hanım’dan üç çocuğu olur, Şükrü Efendi çocuklarına Sırrı, Melahat ve Sıtkı isimlerini koyar.

21 Haziran 1934’de Soyadı Kanunu kabul edilir. O güne kadar aileler lakapları ile anılmaktadır. Şükrü Efendi’nin lakabı ise Yırcalızade’dir.

Ailenin biricik kızı Melahat Yırcalı, evlenerek Akman soyadını alır ve Cumhuriyet tarihimizin ilk öğretmenlerinden biri olarak göreve başlar. Sıtkı Yırcalı, Balıkesir’den Sorbon’a Hukuk eğitimi için giden ilk öğrencilerimizden birisidir. Hukuk eğitimini başarıyla tamamlasa da, Balıkesir’e dönerek baba yadigârı olan ticarete devam eder. Sıtkı Yırcalı, ticarette yanız değildir. Ortağı ve can yoldaşı, kardeşi Sırrı Yırcalı’dır. Yırcalı kardeşler, ticaretteki ortaklıklarını siyasete de taşırlar. Çok partili hayata geçilmesi ile birlikte, Demokrat Parti’nin kurucuları arasında yer alırlar. Ağabey Sıtkı Yırcalı siyasette, kardeş Sırrı Yırcalı ise ticarette daha başarılı olur. Ağabey Sıtkı Yırcalı, 9, 10 ve 11. Dönem Balıkesir Mebusluğu, TBMM Başkan Vekilliği, Cumhuriyet Senatosu üyeliği ve DP Hükümetlerinde Ticaret, Sanayi ve Turizm bakanlıkları yapar.

Siyaseti, ağabeyi kadar sevemeyen Sırrı Yırcalı, Türkiye’nin ilk bor madeni işletmecisi olur, Borun yanı sıra kömür ve demir madeni de işleten Sırrı Yırcalı’nın madencilik faaliyeti 1979 yılında madenlerin devletleştirilmesi ile sona erer. Günümüzde Mortaş, Best Balıkesir Elektronik Sanayi, Balyem, Yersa Sentetik, Yırcalı Un ve İstanbul The Marmara Oteli gibi şirketlerin kurucusu olan Sırrı Yırcalı’nın oğlu Rona Yırcalı, 1991 yılında, bir yıl süreyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı yapar.

Yırcalı ailesi, üç kuşaktır Balıkesirli olsa da, Şükrü Efendi’nin kökeni, o yıllarda Osmanlı Sancağı olan, Somaya bağlı Yırca Köyüne dayanır. Şükrü Efendi, Yırca Köyünden göç ederek Balıkesir’e yerleşir. Yırca’dan Balıkesir’e neden göç ettiği bilinmeyen Şükrü Efendi’nin lakabı bu nedenle Yırcalızade’dir. Yırcalızade lakabı, Soyadı Kanunu ile Yırcalı soyadına dönüşür.

Demokrat Parti hükümeti, 1950’li yılların sonuna doğru, Soma İlçesi Tandır Mevkiinde (bugünkü şehir mezarlığımızın üst tarafı) %49’unun Soma halkına ait olacağı bir çimento fabrikası kurulmasına karar verir. Verilen karar doğrultusunda çalışmalara başlanacakken, dönemin Sanayi Bakanı Sıtkı Yırcalı devreye girer. Kabineyi ikna etmeyi başaran Sıtkı Yırcalı, fabrikanın yerini değiştirtir. Bugün, Balıkesir’e Savaştepe tarafından girişte bulunan çimento fabrikası bu şekilde kurulur…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha