ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BAKIN NELERE İYİ GELİYOR !

BAKIN NELERE İYİ GELİYOR !
BAKIN NELERE İYİ GELİYOR !
Bu Habere Oy Verin!

Özellikle kışın tüketmekte olduğumuz gıdalar arasında yer almaktadır. Kızartarak veya haşlama sonucu tüketebilirsiniz. Kestane genellikle Eylül ayında çıkmakta ve kış sürecinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Ancak diğer zamanlarda konserve halinde kullanabilirsiniz. Kestane genellikle, ateş üzerinde ya da bir sobanın üzerinde kızartıldığı zaman çok daha lezzetli olmaktadır.

Köklü bir geçmişe sahip olan kestane, önceki dönemlerde de oldukça fazla tüketilen gıdalar arasında bulunmaktadır. Kestaneler düşük yağ oranına sahip olmaktadır.

Ayrıca sahip olduğu nişasta miktarı ile birlikte, birçok yararı bulunmaktadır. Düşük kalorili olması ise özellikle diyet yapan kişilerin en önemli gıdalarından birisidir. Kırmızı kan hücreleri ve DNA sentezinde önemli folik asitlerini içermektedir. Bunlara ek olarak, demir, magnezyum, manganez, kalsiyum, fosfor ve çinko mineralleri açısından zengin bir durumdadır.

Bunlara ek olarak 100 gram kestanenin içerisinde yaklaşık olarak 518 mg potasyum vardır. Potasyum ise, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Kestane, magnezyum ve fosfor minerallerini de içererek kemiklerin güçlenmesi açısından önemlidir. Kestane, antioksidanlara sahip olduğu için, bizlere çoğu sağlık probleminde yardımcı olmaktadır.

Özellikle kanser ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltmaktadır. Ayrıca, düşük kolesterol ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kestanenin enerji verici olması olması nedeniyle özellikle gün içerisinde tüketilmesi bizlere oldukça yarar sağlamaktadır.

Beyin fonksiyonlarını geliştirmesi, daha güçlü bir kemik yapısına sahip olunması ile birlikte beyin sorunlarına da çare olmaktadır. Kestanenin, bizler için yararı oldukça fazladır.

Bu yararları için, kestaneyi gün içerisinde sunulmuş olan dozlarında tüketmemiz gerekmektedir. Gün içerisinde fazla kestane tüketmek bizlere yarardan çok zarar verecek bazı sağlık sorunlarına neden olabilecektir.

Kestanelerin içerisinde yüksek miktarlarda lif bulunmaktadır. Gıdalardan almakta olduğumuz lifler 2 çeşit halinde bulunmaktadır. Bunlar birisi su içerisinde absorbe edilerek çözülen liflerdir.

Bu liflerin bize sağlamakta olduğu yararlar ise, kan şekerini sabitleyerek, kolesterol seviyesinde düşüşler meydana getirmektedir. Çözülmeyen lifler ise, dışkı kısmından toplanarak, hızlı bir şekilde dışa atımını sağlamaktadır.

Bu durumda, kabızlık veya benzeri sorunların çözümünde sizlere yardımcı olmaktadır. Yaklaşık 3 avuçluk bir kestane, 4 gram life sahiptir. Bu da sizlerin bu gibi sorunlarla mücadele etmenize yarayacak bir seviyedir.

32114

Beyin fonksiyonlarını geliştirirler.

B vitamini, yağda kolaylıkla erimekte ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasında yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak, sizlere yeterli olan enerjiyi verebilmek için protein, karbonhidrat ve yağların yıkımında öncülük etmektedir.

Ayrıca beyin fonksiyonları üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Bunun nedeni ise kestanelerin içerisinde çok miktarda B vitaminin yüzde 9’unu, filotinin yüzde 5’ini, tiaminin yüzde 4’ünü ve riboflavinin yaklaşık olarak yüzde 3’ünü içerisinde barındırmaktadır.

Yaklaşık 3 avuç kestane günlük B vitamini ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacaktır. Cevizden sonra beyne iyi gelen yiyeceklerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha