ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BANDIRMAYI MAHŞER YERİNE ÇEVİRDİLER!

BANDIRMAYI MAHŞER YERİNE ÇEVİRDİLER!
BANDIRMAYI MAHŞER YERİNE ÇEVİRDİLER!
Bu Habere Oy Verin!

 

Bandırma Romanlar Derneği tarafından “Romanlar Kardeştir Projesi” kapsamında düzenlenen Romanlar Kardeştir Kültür ve Tanıtım Festivali Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Festival açılışına katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Roman vatandaşların her zaman yanında olduklarını söyledi. Başkan Uğur, “Romanlardan hain çıkmaz. Terörist çıkmaz, milliyetçi çıkar. Vatanını, bayrağını, milletini seven insan çıkar” dedi.

unnamed-2

Bandırma’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Bandırma Romanlar Derneği’nin “Romanlar Kardeştir” projesi kapsamında Romanlar Kardeştir Kültür ve Tanıtım Festivali düzenlendi. Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen festivalin açılışına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da katıldı. Festival Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan süpürgecilik, kalaycılık, bohçacılık, davulculuk ve sepetçilik stantlarının açılışı ile başladı. Stantlar Başkan Uğur ve davetliler tarafından gezilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Açılış ardından meydanda Bandırma Romanlar Derneği tarafından oluşturulan çocuk dans gurubu tarafından gösteriler sunuldu. Festivalin açılış konuşmasını yapan Bandırma Romanlar Derneği Başkanı Feridun Dermirdöven, Kültür Bakanlığı’na ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne festival için verilen desteklerden ötürü teşekkür etti. Demirdöven ardından Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Başbakanın Roman kökenli danışmanı Metin Özçeri, Kaymakam Tuncay Soley ve milletvekili Mehmet Tüm’de birer konuşma yaptı.  Son olarak ise Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur sahneye çıkarak katılımcılara hitap etti.

unnamed-1

BAŞKAN UĞUR: “ROMANLARDAN HAİN ÇIKMAZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Roman vatandaşlara verdiği öneme vurgu yapan Uğur, “Peygamber Efendimiz Veda Hutbesinde ifade ettiği gibi; ‘Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Ancak takva ve ahlak bakımından üstünlük olabilir’. Bugün Başbakanımızın bir Roman danışmanı varsa. Yine Roman bir milletvekili varsa. Balıkesir’de Altıeylül Belediye meclisinde Roman kardeşimiz varsa, Recep Tayyip Erdoğan sayesinde. Romanlara gereken kıymeti ve değeri vermiştir. Biraz önce dernek başkanımız Feridun kardeşimizin ifade ettiği gibi Romanlardan hain çıkmaz. Terörist çıkmaz, milliyetçi çıkar. Vatanını, bayrağını, milletini seven insan çıkar” dedi.

UĞUR: “BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN ROMAN KARDEŞLERİMİZİN YANINDA”

Milletvekili olduğu dönemler Roman vatandaşlar için hükümetin çalıştaylar yaparak, kanuni düzenlemeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarakta her zaman Romanların yanında olduklarını söyledi. TOKİ tarafından Rokanlar için yapılan konutlar olduğunu belirten Başkan Uğur, “Balıkesir’de Büyükşehir olarak her zaman Roman kardeşlerimizin yanındayız. Destekçileriyiz. Bugün olduğu gibi. 30 Mart 2014 Balıkesir Büyükşehir oldu. Balıkesir merkezde 1990 yılında Roman kardeşlerimize ait bir alan istimlak edilmiş, başka bir alan gösterilmiş ama oraya kimse gidip konutunu yapmamış. Oradan yol geçirmemiz lazım. Dediler ki belediye olarak gideriz, güvenlik kuvvetlerini de çağırırız. Bu Romanların evini yıkar geçeriz, kanuni hakkımız. Dedim ki; ‘Yok, biz kimseyi rahatsız etmeyiz’. Büyükşehir olarak 34 Roman kardeşimiz için 1990 yılında gösterilen yere konutlarını yaptık. Nasip olursa kısa zaman içinde taşınacaklar. Bizde davul ve zurna ile eski evlerini yıkacağız. Evleri yıkarken, şenlik yapacağız, müzik dinleyeceğiz. Ne için? Romanlar bizim kardeşimizde onun için. Onlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Kimsenin kimseye üstünlüğü yok. Her zaman destekçiniz ve yanınızdayız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bandırma Romanlar Derneği Başkanı Feridun Demirdöven ve dernek yönetim kurulu üyeleri tarafından başta Başkan Uğur olmak üzere, festivale destek veren protokol üyelerine teşekkür plaketi verildi. Festival Roman kökenli sanatçılardan ‘Kobra Murat’ olarak bilinen Murat Divandiler ve Tarık Mengüç’ün verdiği konserin ardından sona erdi.

Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Milletvekilleri Cemal Öztaylan, Mehmet Tüm, Başbakan Danışmanı Metin Özçeri, Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı, Roman Federasyon ve derneklerinin yöneticileri, belediye meclis üyeleri ile binlerce vatandaşlar katıldı.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha