ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SAKLI CENNETTE ÇÖP DAĞLARI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR!

SAKLI CENNETTE ÇÖP DAĞLARI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR!
SAKLI CENNETTE ÇÖP DAĞLARI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR!
Bu Habere Oy Verin!

 

Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Cennet köşelerden Ormanlıdaki çöp dağları birkaç yıldan bu yana çevrecilerin ve basının gündeminde. Plajdaki plastik ve çöp atıkları toplanmadığı için büyük tepki görüyor. Plajı,temiz havası ve şelalesi ile ilgi odağı olan Ormanlı daki bu sorumsuzluğun sebepleri sorgulanıyor.

ormanli

Çevre aktivisti Levent Erbab, Balıkesir’in Ormanlı Köyü sahilindeki plastik atık kirliliğini görüntüledi.

ormanli-koyu

Görüntülerde sahilin plastik şişe, poşet ve yiyecek atıklarıyla dolu olduğu görülüyor. Change.org web sitesinde bir de kampanya başlatılan çevreciler, plastik poşet ve kapların satışının yasaklanmasını talep ediyorlar. Uzmanlar da plastiğin zorunlu alanlar dışında hem toplumsal sağlık hem de ekoloji için üretilmemesi ve kullanılmaması gerektiği konusunda hemfikir.

Burası Balıkesir Erdek’teki Ormanlı Köyü sahili. Sahilin her yeri; plastik şişeler, kaplar, yiyecek atıkları ve poşetlerle dolu. (Fotoğraf: Levent Erbab)

kapidagi_copdagi_oldu_h17370

“Böyle kirletmeye devam edersek…”

Çevre aktivisti Levent Erbab, Ormanlı Köyü sahilinde çekilen görüntüleri, 15 Eylül’de Facebook hesabından paylaştı. 500 bini aşkın kişi tarafından izlenen videoda Erbab, tatil için gittiği köy sahilindeki plastik atık kirliliğini göstererek isyan etti:

“Bu, Türkiyemizin kanayan bir yarısı. Böyle kirletmeye devam edersek 10 sene sonra bizim çocuklarımız buralarda denize giremeyecekler. Doğa, bu yaptıklarımızın intikamını bizden bir gün alır, şimdi denize attıklarımızı bize geri veriyor.”

Levent Erbab, yayınladığı görüntülerle birlikte change.org web sitesinde bir de kampanya başlattı. Al Jazeera’ye konuşan Erbab, “Çevre ve İnsanlık İçin El Ele” sloganıyla başlatılan imza kampanyasının amacının plastik poşet kullanımının yasaklanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bu haberin yazıldığı ana kadar kampanyaya bin 812 kişi imza verdi.

Al Jazeera’ye konuşan Levent Erbab, herkesi çevreye karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın muhatap gösterildiği kampanyanın çağrı metninde, “Lütfen bütün yetkililer gereğini yapsın ve çocuklarımıza temiz bir dünya bırakalım” dendi.

Plastik poşet kullanımı nerelerde yasak? 

Dünyanın birçok ülkesinde plastik poşet kullanımının azaltılması için çalışmalar yapılıyor. Hükümetler; vergilendirme, fiyatlandırma ya da tamamen satış yasağı getirme gibi yöntemlerle plastik poşet kullanımını düşürmeye çalışıyor. Bangladeş, 2002’de plastik poşeti yasaklayan ilk ülke oldu. Çin, Tayvan ve Makedonya’da da plastik poşet kullanımı tamamen yasak.

Avrupa’nın çoğu ülkesinde plastik poşet kullanımını azaltmak için başvurulan yöntem ise fiyatlandırma. Avrupa Komisyonu tarafından Kasım 2013’de yayınlanan öneri ile üye ülkelere plastik poşet kullanımının azaltılması için en uygun önlemleri almaları tavsiye edildi. Avrupa Parlamentosu, Nisan 2014’de üye ülkelere plastik poşet kullanımını 2017’ye kadar %50, 2019’a kadarsa %80 azaltılması direktifi verdi.

Bu yıl başlarında marketlerin plastik poşet satmalarını yasaklayan Fransa, 18 Eylül’de Yeşiller Partisi’nin meclise getirdiği yasa ile birlikte plastik bardak, tabak, çatal, bıçak ve kaşık kullanımını da yasaklayan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Amerika, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta da yerel otoritelerin plastik poşetlerin kullanımını azaltmak adına aldıkları birçok karar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha