ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“BALIKESİR GELECEĞE HAZIRLANIYOR”

“BALIKESİR GELECEĞE HAZIRLANIYOR”
“BALIKESİR GELECEĞE HAZIRLANIYOR”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, “Balıkesir geleceğini tartışıyor” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın 2015’in Ağustos ayında onaylanması ile birlikte özellikle merkez ilçelerin bütüncül olarak yeniden planlanması konuşuldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un açılış konuşması ile başlayan toplantıda, sanayi alanlarının yeniden organize edilmesi ve sağlıklı bir yerleşme için Balıkesir imarının düzenlenmesi gerekliliğinin üzerinde duruldu. Etkinlik kapsamında, Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın, Balıkesir ili için oluşturduğu gelişme çerçevesi çizildi. Balıkesir’in İzmit Körfez Geçişi ile İstanbul- İzmir Otoyolu; İstanbul- İzmir yüksek hızlı tren aksı, lojistik merkezler ve Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin kesişimin de yer aldığını ifade eden başkan Uğur, 20 milyon kişinin yaşadığı Marmara Havzasının gelişiminde Balıkesir’in stratejik konumunun önemine değinildi.

Hükümetin yaptığı çalışmalar ile iki denize kıyısı bulunan Balıkesir’in önem kazandığını söyleyen Başkan Uğur, “Balıkesir, üretim ve tüketim bölgelerinin tam merkezinde, İzmir ve Bursa illerine 1 saat, İstanbul iline 2 saat uzaklıkta bulunan bir şehir olarak, Balıkesir’e olan talepler gün geçtikçe artıyor. Yatırımcılar, Organize Sanayi Bölgesinde yer seçmek için talepte bulunuyorlar. Balıkesir’i geleceğe hazırlamamız lazımdır. Sadece fabrika kurmakla değil; burada çalışan üst düzey yöneticilerin, mühendislerin hayatını burada yaşaması, sosyal ihtiyaçlarını burada karşılaması lazım. Her gelen yatırımcı Balıkesir’in sosyal alanlarını ve sosyal hayatını, çarşısını, yürüyüş yolunu, konser salonunu, rezidansını araştırıyor. Balıkesir kırsal mahalleleriyle birlikte 350 bin nüfus barındırıyor, biz 2040 yılında 600 bin nüfuslu bir Balıkesir planlıyoruz. Bu nedenle, Balıkesir’in yeni konut alanlarına, ticari alanlara ihtiyacı var. Balıkesir’i doğru planlamalıyız ki Balıkesir’e gelen, yaşayan insanlar Balıkesir’de huzurlu olsun” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha