ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“TIP FAKÜLTESİNDE ÇOK CİDDİ KADRO AÇIĞI VAR”

“TIP FAKÜLTESİNDE ÇOK CİDDİ KADRO AÇIĞI VAR”
“TIP FAKÜLTESİNDE ÇOK CİDDİ KADRO AÇIĞI VAR”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir de hastanelerde yaşanan sıkıntılara  halktan yoğun tepkiler geliyor.  Özellikle çocuk servislerinde oluşan doktor yetersizliği ve yoğunluğa sosyal medyadan tepkilerin arkası kesilmiyor. Bu tepkiler üzerine CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm  TBMM ‘de düzenlediği basın toplantısı ile “Balıkesir sağlık  açısından Bursa, Ankara ve İstanbul’a  mahkum edilmemelidir” dedi.

İktidarın çağ atladık söylemlerinin doğru olmadığını dile getiren Tüm, “Sağlık en temel insan haklarından biridir. Devlet her yurttaşın sağlık sorununu, sosyal güvencesine bakmadan parasız çözmelidir” diye konuştu.  Tüm açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

“14 yıllık AKP iktidarının, en çok dile getirdiği ve övündüğü konuların başında sağlık gelmektedir. Ancak ne yazık ki sağlıkta durum içler acısıdır. Çağ atladık gibi söylenen hamasi sözlerin hiç birisi gerçeği yansıtmamaktadır. Sağlığın temel insan hakkı olduğu bir dünyada, hala  parası olmadığı için tedavi olamayan yurttaşlarımız vardır. AKP’nin “sadaka bizim kültürümüzde vardır “ anlayışı, sağlık alanında da görülmektedir.Oysa çağdaş ülkelerde sağlık temel insan hakları olarak ele alınmakta ve yaşam hakkının gereği olarak kabul edilmektedir. Doğru ve bilimsel olan bu çağdaş anlayışı ülkemizde yaşama geçirmektir.AKP sağlık alanındaki bu anlayışından tabi ki, Balıkesir ilimiz daha fazla etkilenmektedir.

Bildiğiniz gibi Balıkesir 20 ilçesi olan, Marmara’dan, Ege bölgemize kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır. Bir milyon yüz seksenaltı bin nüfusu ile, Türkiye’nin 17’nci Büyük kentidir. Büyükşehir Belediyesi kapsamında olan ilimizde sağlık sorunları  ciddi boyutlara ulaşmıştır. İlde kronik hastalıklar giderek artmaktadır.Hastalıklara neden olan çevresel etkilere karşı yerel ve merkezi düzeyde herhangi bir önleyici çalışma yapılmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nin önleyici tedbir olarak yapması gereken hiçbir önlem ne yazık ki yerine getirilmemiştir. Tam aksine Büyükşehir yasası gereği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğuna geçen, özellikle atık su ve su  arıtma tesisleri kurulmamış, var olanlar da ise herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmamıştır.  Sanayiden doğan her türlü kirlilik kaynaklı hastalıklara karşı, ilgili kuruluşlarla herhangi bir işlem veya iş birliği yapılmamaktadır. Bu yüzden erkeklerde akciğer kanseri ilk sırada yer almaktadır.Kağıt üzerinde bakıldığında, Balıkesir yeterli sağlık tesislerine sahip görünmektedir.

 BANDIRMA DEVLET HASTANESİ’NDE HALA ANJİYO BİRİMİ YOK

Ancak  bir tesisin olması onun işlevsel olması anlamına gelmemektedir. Sağlık Bakanlığı’nın kendi randevu sisteminde yer alan 72 poliklinik hizmetinden 42 tanesi Balıkesir’de bulunmamaktadır. Bu yüzden hastalar İstanbul, Bursa ve Ankara gibi kentlerde tedavi olmanın yollarını aramaktadır.Bakınız 2015 verilerine göre,  Balıkesir gibi bir ilin nüfusu düşmüştür. Bunda yeterli olmayan sağlık hizmetlerinin çok büyük payı  vardır. Manyas-Erdek-Gönen ilçelerimize de hitap eden gerçek anlamda bir bölge hastanesi niteliğinde olan Bandırma Devlet Hastanemiz yeterli teknik ekip ve donanımdan  yoksundur. Hastanede  hala anjiyo birimi bulunmamaktadır. Acil durumlarda dahil, kalp hastaları, civar illere sevk edilmektedir. Kalp hastalığının önemi dikkate alındığında bu kabul edilebilir bir durum değildir.  Böbrek kırma ünitesi olmadığından yine hastalar civar illere sevk edilmektedir.Bu hastanenin hitap ettiği nüfus sayısını 350 bin civarında olduğunu düşünürsek, AKP nin çağ atlama  söyleminin hiçbir şekilde gerçek olmadığını bir kez daha anlamış oluruz.

 YILDA 13 BİN BEBEK DOĞUYOR.. ÇOCUK YOĞUN BAKIM’DA YATAK SAYISI SADECE 15…

Balıkesir ilinde hastanelerde yıllık doğum sayısı 13 bin dolayındadır. Ancak çocuk yoğun bakımda yatak sayısı sadece 15 dir. Bu çok yetersiz bir sayıdır.   Erişkin yoğun bakımda da durum çok farklı değildir. Toplam yoğun bakım yatak sayısı 262 dir. Bu yoğun bakım yatakları ilçelerde çok kısıtlıdır. Kent merkezinde ki hastaneler de  yoğunlaşmıştır. Balıkesir de 2015 verilerine göre polikliniklere başvuru sayısının 12 milyona yaklaştığını dikkate alırsak, 1 milyon 186 bin nüfusu olan bir ilde sağlık sorunlarının çok ciddi boyutlara ulaştığını  görüyoruz.Bu her kişinin 11 defa hastaneye gittiği anlamına gelmektedir. Balıkesir de sağlık personeli açığı ciddi boyutlardadır. Türkiye genelinde bir uzman hekime 1.130 kişi düşerken bu sayı Balıkesir’de Hekim başına 1.500  kişidir.

TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ’NDE ÇOK CİDDİ KADRO AÇIĞI VAR

Yine Türkiye genelinde bir aile hekimine 3 bin hasta düşerken, Balıkesir’de 3.500 hasta düşmektedir. Bu konuda Hakkari’den sonra 2. sırada Balıkesir gelmektedir. Aile Hekimi  açığının bir an önce kapatılması gerekmektedir. Balıkesir Tıp Fakültesi’nde ciddi anlamda kadro açığı bulunmaktadır. Balıkesirli Yurttaşların %8 i Tıp Fakültesinde tedavi olmayı tercih etmektedir. Ancak Buradaki Hekim sayısı , son görevden almalarla, birlikte  50 ‘ye düşmüştür. Acilen Tıp Fakültesinin gereksinimi olan eksik  Kadroların verilmesi gerekmektedir. Üniversitenin ihtiyacı olan 1000 yataklı ve tam donanımlı  Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir an önce  yapılmalıdır. Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinin kırsal bölgelerde hasta muayene etmeleri, reçete yazmanın ötesine gidememiştir. Tam Donanımlı sağlık ocakları yeniden ele alınmalı ve devreye sokulmalıdır diyerek halkın tepkilerini dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha