ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“50 YIL UĞRAŞTIK”

“50 YIL UĞRAŞTIK”
“50 YIL UĞRAŞTIK”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde yaklaşık yarım asırdır bölge çiftçisi için “hayalden öteye geçemediği” için iddialara konu olan Ardıçtepe Barajı, 2012’de temelinin atılmasından 4 yıl sonra 35 milyon liralık yatırımla faaliyete geçti.

Orman ve Su İşleri Bakanlıgı’nca yaptırılan 4 milyar lira bedelli 151 tesisin toplu açılışı dolayısıyla 22 Aralık Perşembe günü Ankara’daki Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle hizmete giren Ardıçtepe Barajı’nın, 36 bin 620 dekar alanı sulaması ve ekonomiye yıllık 37 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.

BAŞKAN UĞUR: “İVRİNDİ’NİN 50-60 YILLIK RÜYASI”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Orman ve Su İşleri Bakanlıgı’nca yaptırılan 151 tesisin toplu açılışı dolayısıyla Ankara’daki Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile beraber olduklarını hatırlattı.

Başkan Uğur, şöyle konuştu: “İvrindi’ye, milletvekili olmam sebebiyle 1980’lerde gidip geldik. İvrindi’nin bir rüyası vardı, 50-60 yıllık. Ardıçtepe Barajı, İvrindi’nin topraklarını bereketlendirecek, çiftçisinin yüzünü güldürecek bir yatırım. Biz oraya her gittiğimizde ‘Ardıçtepe Barajı programa alınacakmı’ diye merak ediliyordu. Cemil İlgör’ün kahvesine gittiğimizde, 2007-2008 aralarında, ‘Ardıçtepe Barajı’nı yapacağız’ dedim. O da ‘Eğer bu barajı yaparsanız seni sırtımda Güngörmez’e kadar 7 kilometre taşırım’ şeklinde iddiada bulunmuştu. ‘Peki Cemil ağabey’ dedik. Daha sonra barajın temeli atıldı.”

Ahmet Edip Uğur, barajın temelinin atılmasından sonra İlgör’ü ziyaret ettiğini belirterek, “Ben daha sonra kahveye uğradığımda ‘Cemil ağabey bak yapılıyor’ dedim. O da dedi ki; ‘Yaşlandım ama istersen kahvenin içinde sırtımda dolaştırayım’. Ben, ‘Yok biz milletin sırtına binmeyiz, milleti sırtımızda taşırız. Tabii bu hikayeyi biz temel atma töreninde birkaç kez hep ifade ettik. Veysel Bey’in de olduğu ortamlarda konuşulunca zihninde bu kalmış” diye konuştu.

“SİYASETÇİLERDEN 50 YILDIR BARAJI BEKLEDİK”

İlçe esnafından 78 yaşındaki Cemil İlgör de ilçede yaklaşık 50 yıldır bu meselenin çözülemediğini hatırlattı. İlgör, AK Parti sayesinde barajlarına kavuştuklarını ifade ederek, “Tabii barajı yaptık ama kanalları daha yapmadık. Faydalanamıyoruz. 1963’ten beri bu iş için gelen siyasetçiye pankart açardık. En az 50 senedir her gelen siyasetçiden bunu istedik, başka bir şey istemedik. Ama bugüne kadar olmadı. Bizim için hayaldi. Sayın başkanım geldi gölet oldu, Bergama yolu da yapılıyor. Ben Edip başkanımızı 30 senedir tanıyorum. O ne derse olur” ifadelerini kullandı.

BARAJ EKONOMİYE YILLIK 37 MİLYON LİRALIK KATKI SAĞLAYACAK

Orman ve Su İşleri Bakanlıgı’nca yaptırılan 4 milyar lira bedelli 151 tesisin toplu açılışı nedeniyle Ankara’daki Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 22 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı tören düzenlenmiş, Balıkesir’e telekonferans ile bağlantı yapılmıştı. Temeli 2012’de atılan ve Madra Çayı üzerine kurulan Ardıçtepe Barajı, 35 milyon liraya mal oldu. Toplam 37,6 milyon metreküp depolama hacmi bulunan barajın, 36 bin 620 dekar alanı sulaması ve ekonomiye yıllık 37 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha