ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“BİZİ HEDEFE TAŞIYAN NEDEN OMUZ OMUZA VERMEMİZDİR”

“BİZİ HEDEFE TAŞIYAN NEDEN OMUZ OMUZA VERMEMİZDİR”
“BİZİ HEDEFE TAŞIYAN NEDEN OMUZ OMUZA VERMEMİZDİR”
Bu Habere Oy Verin!

Başarılı çalışmaları ile İstanbul da il Derneğini aratmayan Gönenliler Derneği Başkanı ” Sezgin Şentürk ile röportaj yaptık.

“Bizim başarımızın sırrı omuz omuza vererek çalışmamızdır. Üreten bir derneğiz. Her zaman ne yapabiliriz, ne gibi bir proje üretebiliriz diye konuşuruz. Fikirlerimizin uyuşmadığı zamanlar bizde de oluyor ama biz bunları orta yolu bularak aşıyoruz”

15095613_1900006303566449_5996575110257441106_n

Sezgin Başkanım, derneğin tarihçesini sizden dinleyebilir miyiz?

Öncelikle bize değer verip vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Gönen’den 1965 yılında başlayan İstanbul’a göç hareketleri ile birlikte başlamış aslında her şey. 1989 yılına kadar zaman zaman yine birlikte olmalar ve dayanışmalar olmuş ama birliktelik ve dayanışma çalışmaları, 21.11.1989 tarihinde Kurucu Başkan Nazım Şahan ve arkadaşları tarafından resmi statüye kavuşturuldu. Nazım Şahan başkanlığında bir araya gelen 10 Gönenli büyüğümüz Küçükçekmece’nin Yeşilova semtinde “Gönenliler Derneği”ni kurdular.

1998 yılına kadar buldukları yerde kirada kalan dernek ve üyeleri, büyük bir özveri ile çalışarak ve fedakarlıklar yaparak, kurulduktan 9 yıl sonra derneğin kendi mülkünü edindi. Bu yıldan sonra çalışmalarda ve projelerde büyük ilerleme sağlandı. Gönenliler Derneği, günümüzde Balıkesir Dernekleri içinde, oturmuş yapısı ile en aktif derneklerden biri durumundadır.

14670627_1123599447724117_6697421948936999290_n

Derneğin günümüzdeki durumu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Küçükçekmece’de 5.000 Balıkesirli ve Balıkesir kütüğüne kayıtlı 850 seçmen var. Derneğimiz bu anlamda çok büyük değer kazanıyor. Herkes birbirini aradığında derneğimizde bulabiliyor, cenazesi olan, düğünü olan buraya geliyor ve burada yapılması gereken ne varsa, dernek olarak hemen harekete geçiyoruz. Uygun zamanı olan hemşehrilerimiz derneğe gelir ve burada akraba, eş dostları ile vakit geçirir. Derneğimiz gece saat 1’lere kadar; Ramazan aylarında sahura kadar açıktır. Lokal tarzında işletiyoruz; çalışanımız var. Sistemimiz oturdu, lokalde satılan her ürün fişli, günde ne kadar para giriyor kasaya, fişlerden belirliyoruz.

Geçtiğimiz Ramazan ayında ve ondan önceki Ramazanlarda 1.000 kişilik sokak iftarı verdik ve vermeye devam edeceğiz. Daha önceleri bunu yapamıyorduk, son 3 yıldır bunu başarıyoruz. Verdiğimiz iftara İstanbul’da yaşayan tüm Balıkesirlileri davet ediyoruz. Bunun yanında diğer illerin vatandaşları da katılıyor. Böylece aynı zamanda Balıkesir ve Gönen isminin duyulmasını da sağlamış oluyoruz. Komşu derneklerimiz var, birlikte hareket ettiğimiz dernekler var. Marmaralılar Derneği adı altında bir derneğimiz daha var, aynen federasyon yönetimi gibi, bu dernek bünyesinde Marmara’da bulunan illerin ve ilçelerin dernekleri bulunuyor.  Zaman zaman beraber programlar ve projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Birbirimize yetmediğimiz yerlerde bir araya gelerek çözüm üretiyoruz.

11693860_1503720266585129_5325712991373055063_n

Çalışmalarınız hakkında biraz daha bilgi alabilir miyiz?

Biraz önce de belirttiğim gibi 3 yıldır 1.000 kişilik iftarlar düzenliyoruz, maddi zorluk çeken üyelerimizin okuyan çocuklarına burs sağlıyoruz, imkanlar çerçevesinde Ramazan kolileri hazırlıyor ve maddi durumu iyi olmayan üyelerimize dağıtıyoruz, memleketten gelen hasta ve hasta yakını akraba ve hemşehrilerimize hastanelerde yardımcı oluyoruz, konaklamalarında kolaylıklar sağlıyoruz.

Her sene Muharrem ayında vefat eden kurucularımız ve üyelerimize mevlüt okutup hayır yapıyoruz, başarılı olan öğrencilere kırtasiye yardımı yapıyoruz, cenazesi olan üyelerimize araç tahsis ediyoruz, müsait olan üyelerimizle memlekete giden cenazelerin definlerine gidiyoruz.

Gönen’in köylerinde yapılan hayırlara ve cemiyetlere dernekten araç kaldırıyoruz, doğduğumuz yerleri, atalarımızın topraklarını unutmuyoruz, zaman zaman geziler düzenliyoruz, özürlü üyelerimize tekerlekli sandalyeler temin ediyoruz. İstanbul yoğun tempo gerektiren

bir şehir, bu yüzden hayatın akışını kaçıran hemşehrilerimize özel kurduğumuz sms sistemi ile tüm bilgileri anında herkese ulaştırıyoruz, bizi birbirimize bağlayan en önemli etken bu sms sistemi.

15078851_336561280054069_8549831574140060187_n

Dernekçiliğin zorlukları var mı?

Dernek işletmek kolay değil tabi, bir hayli zorlukları var. Söz konusu Balıkesir, Gönen gibi bir şehrin derneği olunca işler daha bir zorlaşıyor. Her kafadan ses çıkar, herkes söz sahibi olmak, kendi düşüncesini kabul ettirmek ister, küskünlükler olur, dargınlıklar olur ama çok uzun sürmez; biz alıştık artık, iyi işler çıkarıyoruz. Yeterli mi, elbette değil; önümüzdeki süreçlerde çok daha iyi işler olacak, artık düzen işliyor. Zor olan kısımlar aşıldı, derneğimizi kuranlardan ve geçmiş dönemde görev yapan tüm başkanlarımızdan ve üyelerimizden Allah razı olsun. Bu bir bayrak yarışı, biz bayrağı teslim aldık, taşıyıp bir başkasına devredeceğiz zamanı gelince. Burada asıl amaç, aldığınız bayrağı bir adım ileri taşıyıp öyle teslim edebilmek. İnşallah nice yıllar bu dernek bu çalışmalarını devam ettirir. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek gerçekten çok güzel.

15095047_1148364625247599_2248786257984929189_n

Pek çoğumuzun yakından da biliyor olduğu üzere, birçok dernekte bu başarı yakalanamıyor hatta bazıları zaman içinde kapanıyor. Sizin başarınızın sırrı nedir?

Bu konuda haklısınız, biz diğer Balıkesir ve ilçe dernekleri ile zaman zaman görüşüyoruz, sürdürülebilir başarıyı yakalayamayanların hepsi görüntüde var ama icraatte yok. İnsanlar her şeyi görüyor ve derneğin ne amaçla kullanıldığını anlıyor, zaman içerisinde de samimiyet seviyelerini ve niyetlerin ne olduğunu anlayanlar uzaklaşıyor buralardan.

Bizim başarımızın sırrı omuz omuza vererek çalışmamızdır. Üreten bir derneğiz. Her zaman ne yapabiliriz, ne gibi bir proje üretebiliriz diye konuşuruz. Fikirlerimizin uyuşmadığı zamanlar bizde de oluyor ama biz bunları orta yolu bularak aşıyoruz.

Dergimiz Türkiye’nin değişik illerinde görev yapan bürokrat, iş insanı, sporcu ve siyasetçiler başta olmak üzere toplumun her kesiminden pek çok hemşehrimize ulaşıyor. Bu vesileyle okurlarımıza iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Bu noktada önce ve öncelikle İstanbul Balıkesirliler Derneği Kurucusu Salih Sağıroğlu’na teşekür etmek istiyorum. Başta arkadaşları ile derneği kurdular, daha sonra zeybekajans.com adı altında bir haber portalı kurdular; bu portal sayesinde nerede, hangi görevde Balıkesirli var ve yakın çevremizde neler olup bitiyor öğreniyoruz. Takip ettiğimiz kadarıyla da çok önemli yerlerde görev yapan Balıkesirli hemşehrilerimiz var; hepsiyle gurur duyuyoruz. Şimdi de İstanbul’da Balıkesir adı altında bu dergiyi çıkarıyorlar ve yapılan bu çalışmalar hep ücretsiz. Bu devirde böyle çalışmalar bulmak zor. Emek ve zaman isteyen çalışmalar bunlar.

Hemşehrilerimize  mesaj konusuna gelince Biz Seyit Onbaşı’nın torunlarıyız ve bu doğrultuda hayata bakıyoruz. Memleketimiz ve insanımız için herkes üzerine düşen görevi yapmakla mükellef. Daha fazla birlik ve dayanışma içerisinde olmalıyız. Herkes bulunduğu yerlerde doğduğu yeri temsil ediyor. İnsanlar artık yerine göre ön plana çıkan kişilerin nereli olduğunu sorguluyorlar, buna dikkat etmeli ve memleketimizi en güzel şekilde temsil etmeliyiz. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalar ne kadar kendimizi bağlasa da artık dolayısı ile memleketimizi ve insanlarımızı da bağlıyor.

Şahsım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım adına, tüm hemşehrilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, sizlere de tekrar teşekkür ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha