ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

Yalova Üniversitesi Rektör adayı Yücel Oğurlu,

Yalova Üniversitesi Rektör adayı Yücel Oğurlu,
Yalova Üniversitesi Rektör adayı Yücel Oğurlu,
Bu Habere Oy Verin!

Atamayla rektör belirlenecek 19 üniversite için 358 rektör adayı başvurdu. Bu adaylar arasında Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi  Rektörlüğü yapmış Balıkesir Manyas lı  Prof.Dr. Yücel Oğurlu da bulunuyor.

Rektörlük seçimleri, 675 ve 676 sayılı kanun hükmünde kararname ile kaldırılmış, yerine atama usulü getirilmişti. Yeni düzenlemeyle “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır” hükmü getirilmişti. Bu çerçevede ilk atama da Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılmıştı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 25-26 Temmuz tarihlerinde 17 üniversitede yapılması planlanan rektörlük seçimleri de ertelenmişti. Şimdi bu üniversitelerle yeni açılan 2 üniversiteye rektör atamaları yapılacak.

YÜCEL OĞURLU KİMDİR?

Yücel Oğurlu 1970 yılında İstanbul da doğdu. Aslen Kafkas kökenli olup Balıkesir Manyas İrşadiye köyündendir. Prof. Dr. Yücel Oğurlu İdare Hukuku uzmani hukukçu akademisyen. Uluslararasi Saraybosna Üniversitesi Rektörlüğü yapmış, halen  İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Idare Hukuku Anabilim Dalında profesördür.

2013 yılında Uluslararasi Saraybosna Üniversitesine Rektor olarak atanmıştır.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında Mali Hukuk Yüksek Lisans Programı (1995) ve Kamu Hukuku Doktora Programlarını (1999) Marmara Üniversitesinde t amamlamıştır. Akademik kariyerine Atatürk Üniversitesinde başlamış ve İstanbul Ticaret Üniversitesinde 2006 yılında göreve başlamıştır. Doktora sonrasi calismalarini misafir ogretim uyesi olarak Hollanda Tilburg Universitesinde ve Ahmed Yesevi University’nde tamamlamıştır. Dr. Oğurlu idare hukuku alanında, ulusal ve uluslararası projelerde yönetici ve yürütücü olarak görev almıştır. Halen akademik dergilerde hakem kurulu üyesidir.

Dr. Oğurlu`nun yurtiçi ve yurtdışında hukuk alanında İngilizce ve Türkçe yayınlanmış yedi adet kitap ve kitap bölümü ve cok sayida makaleleri bulunmaktadır. Dr. Oğurlu`nun hukuk alanı dışında edebiyat ve linguistik alanında da yayınları ile uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler konusunda köşe yazıları bulunmaktadır. İngilizce (advanced), Arapça (Orta), Rusça (Temel), Boşnakça|Hrvt, Sırp (Temel), Kazakça (İyi), Özbekçe (İyi), Kumukça (Orta), Nogayca (Orta), Lezgice (İyi), Farsça (Temel) dillerini bilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha