ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

AĞA’YI VE EŞİNİ AĞACA BAĞLADILAR VE…

AĞA’YI VE EŞİNİ AĞACA BAĞLADILAR VE…
AĞA’YI VE EŞİNİ AĞACA BAĞLADILAR VE…
Bu Habere Oy Verin!

Edremit körfezinde bu sezon zeytin hasadı sona erdi. Zeytin işçileri, zeytin ağasından bahşiş almak için yüzyıllardır olduğu gibi bu sene de kahya ve karısını ağaca bağladı.

Kuzey Ege’nin en büyük zeytin ve zeytin yağı üretim merkezlerinden   Edremit ilçesinde son zeytin ağacı “meci” geleneği ile toplandı. Asırlardır yapılan meci merasimine protokol mensupları da katıldı. Son zeytinleri toplayan zeytin işçileri, yaklaşık yüz gündür patron ile işçi arasındaki organizasyonu sağlayan kahyayı ağaca bağladıktan sonra patrondan bahşiş istedi. Zeytin ağası  Tarkan Denizer, zeytin toplayan kadınların sepetlerine bahşişlerini bırakarak, zeytin ağacına bağlanan kahyayı ve eşini kurtardı. Daha sonra zeytin işçilerine ve misafirlere helva ikram edildi. Folklor gösterisi ile meci sona erdi.

Zeytin ağası  Tarkan Denizer, “Zeytinleri toplayan arkadaşlar ile üç-dört aydır çok yakın ilişki içindeyiz. En son hasat yapılırken şenlik olur. Son gün kahyamızı bir ağaca bağlarlar. Biz tayfayla pazarlığımızı yaparız. Bahşiş verip kahyayı ve karısını kurtarırız. Muhabbetimiz hiç eksilmesin diye tahin helvasını paylaşır ve onlardan helallik alıp ayrılırız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha