ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

 “SEYİT ONBAŞI” BURSA YA GELDİ!

 “SEYİT ONBAŞI” BURSA YA GELDİ!
 “SEYİT ONBAŞI” BURSA YA GELDİ!
Bu Habere Oy Verin!

  Bursanın Nilüfer ilçesine Çanakkale kahramanı Havranlı Koca Seyit Onbaşı’nın heykeli  dikildi, dikildiği parka da Koca seyit in ismi verildi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe  Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bursa milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Havran Belediye Başkanı, Nilüfer Belediye Başkanı, Türkiyenin değişik illerinde faaliyet gösteren Balıkesirliler Dernekleri Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

FB_IMG_1501501316867

Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde sırtında taşıdığı 275 kilogramlık top mermisi ile İngiliz Ocean zırhlısını batıran Koca Seyit’in adı Nilüfer’deki parka verildi. Nilüfer’deki Karaman Çocuk Parkı’nın adı, Türkiye’de örnek bir proje olan mahalle komitelerinin talebi ile Nilüfer Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Meclis’te oy birliği ile parkın adı Seyit Onbaşı Parkı olarak değiştirildi. Parka Balıkesir İl ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de 4 metrelik Seyit Onbaşı heykeli yaptırdı.

FB_IMG_1501501309560

Balıkesir İl ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İrfan Göktaş açılış konuşması yaptı. Konuşmasında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a heykel yapımı için verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Göktaş, her 18 Mart’ta Koca Seyit’i Bursa’da anmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Göktaş’ın ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bir konuşma yaptı.

“”15 TEMMUZ’DA MİLLETİMİZ ÇANAKKALE RUHUNUN SÖNDEMEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açılış töreninde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a bir konuşma yaparak, Kuvayi Milliye şehri Balıkesir’in Bursa’ya selamlarını getirdiklerini söyledi. Koca Seyit’in tarihi değiştiren, Çanakkale kahramanı olduğunu ifade eden Başkan Uğur “Bizler şehit kanları ile sulanmış toprakların üzerinde yaşıyoruz. Bugün burada bir araya geliyorsak şehit ve gazilerimiz sayesinde. Onlar büyük yokluk ve sıkıntılar içinde bu ülkeyi bizlere armağan ettiler. Bizler ondalardan daha konforlu, huzur içerisinde yaşıyoruz. Onlar bu konforları görmediler. Tabi ki Çanakkale ruhu Türkiye’de devam ediyor. 15 Temmuz’da da Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalanırken, halkımızın üzerine uçaklardan, tanklardan ateş edilirken, işte o Çanakkale ruhunun sönmediği, bitmediğini milletimiz bir defa daha gösterdi. Teröristlere, darbecilere karşı, tankına, topuna, uçağına karşı milletvekillerimiz mecliste, halkımız meydanlarda cevabını verdi. Çanakkale ruhunun sönmeyeceği, gençliğe de Çanakkale ruhunun aşılanacağı artık aşikar” diye konuştu.

KOCA SEYİT HEYKELİ MARMARA ADASI’NDA YAPILDI

Balıkesir’in Marmara Adası’nın adının marble, mermerden geldiğini söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:

Açılış töreninde son olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bir konuşma yaptı. Heykelin yapımında destek veren herkese teşekkür eden Başkan Altepe, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı şehitlerini anmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Konuşmaların ardından heykelin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Milletvekilleri Muhammet Müfit Aydın, Ahmet Akın, Erkan Aydın, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, muhtarlar,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha