ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BARANA GECELERİ BAŞLADI

BARANA GECELERİ BAŞLADI
BARANA GECELERİ BAŞLADI
Bu Habere Oy Verin!

Urfa sıra geceleri, Çankırı yaren geceleri, Elazığ kürsübaşı geceleri gibi kış aylarının toplanma kültürü Barana geceleri başladı. Unesco tarafından somut olmayan dünya Kültür Mirası içinde gösterilen Barana gecelerinin bu yılki ilk etkinliği Dursunbey de gerçekleştirildi.

Dursunbey’in kültürünü tüm dünyada sergileyen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür mirası içine alınan Barana gecelerinin bu seneki programları geçtiğimiz akşam yapılan programla  başladı.

Sezonunun ilk Barana gecesinde barana ahbapları söyledikleri türküler ile ev sahibini selamladı. Daha sonra kapıda barana ahbapları ile tek tek tokalaşan ev sahibi konuklarını gece boyunca ağırladı. Bu yıl Barana kültürünü ilçedeki her kesimden insana tanıtma ve barana gecelerine değişik kesimlerden vatandaşları davet etme kararı alınırken, özellikle bu yıl okullarda da çalışma yapılması yönünde karar çıktı. Ahbaplar daha sonra türküler ile Barana’nın açılışını gerçekleştirdi. Ardından genç barana ahbapları ise oyunlarını sergilediler.

Dursunbey Folklor Araştırma Derneği yönetim kurulu üyesi Ümit Kalkmaz sezon açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Barana sohbetlerinde nasip olursa bundan sonra yıl içinde sohbetlerimiz ahbapların ev sahipliklerinde 15 günde bir devam edecek. Bu yıl aramıza genç ahbapları da aldık. İnşallah  Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Belediyenin büyük desteği ile bu genç ahbaplara biz Barana kültürünü en iyi şekilde öğreteceğimize inanıyoruz. Barana bir Kültür. Bu kültür sadece  Dursunbey’e has bir kültür. Bu kültüre gönül vermiş içimizde olan arkadaşlarımızı da buraya katabilirsek bu yıl için en iyi kazanımımız olacak. Yıl içinde bu etkinliğimizi resmi kuruluşlarla özellikle Belediyemizin desteği ile okullar üzerinde güncellemeye çalışacağız” dedi.

Barana ekibi bu kültürü daha fazla alana tanıtabilmek adına gelen tüm davetleri geri çevirmemeye çalışıyor. Gece yarısına dek süren Barana sohbetleri 15 gün ara ile kış ayları boyunca devam edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha