ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

YER ALTINA 20 MİLYONLUK DEV YATIRIM!

YER ALTINA 20 MİLYONLUK DEV YATIRIM!
YER ALTINA 20 MİLYONLUK DEV YATIRIM!
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 50 yıllık sorun çözüme kavuşuyor. İlçe genelinde yürütülen alt yapı çalışmaları ile cadde ve sokaklar çamura bulandı. Yürütülen çalışmalar neticesinde vatandaşlar durumdan her ne kadar rahatsız olsa da yer altından çıkan mevcut borular görüldükçe tepkiler, yerini teşekküre bıraktı.

IMG_7746

Paslı ve Aspesli Borular Tarih Oluyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında 1950’li yıllarda döşenen ve özelliğini tamamen kaybetmiş içme suyu hatları yenileniyor. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte ilçe merkezinde yaşanan su kesintileri ve üst katlara su çıkmamama problemi tarih olacak. Mevcut sistemde paslı ve aspesli olarak bilinen, kanserojen etkisi bulunan su boruları tamamen yenileniyor. Sıkça konulan vanalar sayesinde olası bir arıza durumunda iki vana arasında su kesintisi olacak ve çalışma daha hızlı bir şekilde yapılabilecek. Mevcut durumda patlakların tamiri için ilçe genelinde su kesintisi yaşanmakta, tamirat çalışmalarında ise hem su hem de zaman kaybı olmaktaydı. Hat yenileme çalışmalarının yanında Yaylacık tepesine yapılan 2500 tonluk yeni su deposu ile içme suyu hattı beslenerek su problemi yaşanmayacak.

Yapboz sistemi yaşanmaması adına ve doğal şehir olarak tabir edilen ilçenin doğal güzelliklerinin temiz kalması için ilave çalışmalarda gerçekleştiriliyor. Kanalizasyon ve yağmur suyu eksik olan bölgelerde yeni hat, mevcut bölgelerde ise hat yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor. İlçenin kanalizasyon atıkları ise ilçenin gelişmekte olduğu hesap edilerek İbiller yolu üzerine yapılan 40000 konut kapasiteli arıtma tesisine bağlanacak. Bu sayede ilçenin doğal güzelliklerini oluşturan, özellikle balık merakı olan vatandaşların sıkça uğrak yeri olan dereler de temiz kalmış olacak.

Ana Arterlerde ve Alt Yapı Çalışmalarının Tamamlandığı Bölgelerde Parke Taşı Döşeme ve Çevre Düzenlemesi Çalışmaları Gerçekleştiriliyor

İlçe genelinde yürütülen alt yapı çalışmaları toz ve çamur olarak vatandaşların belirli dönemlerde sıkıntı yaşamasına sebep olmuştu. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş sahadaki çalışmaları yakından takip ederek, müteahhit firma ile işbirliği içerisinde çalışmaların hızlandırılmasını sağladı. Sahada çalışan ekip sayısı arttırılarak özellikle ana arterlerdeki çalışmalar tahmin edilen sürenin öncesinde tamamlanıyor.  Alt yapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde ise parke taşı döşeme çalışmalarına hızlı bir şekilde başlandı. Parke taşı döşeme çalışmaları ve çevre düzenlemesi ile hem vatandaşların mağduriyeti gideriliyor hem de ilçe yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile birlikte yaklaşık 25 milyonu bulan yatırım ilçenin 50 yıllık problemini tarihe gömecek.

Alt yapı çalışmalarını ve parke taşı çalışmalarını yerinde inceleyen başkan Yavaş “ İlçemizin büyük bir sorununu çözmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Şunu tekrar belirtmek isterim ki ilçemizin geleceği için çalışmalarımızı dört bir koldan yürütüyoruz. Elbette alt yapı çalışmaları yürütülen bölgelerde vatandaşlarımız toz ve çamurdan dolayı sıkıntı yaşadı. Ancak yer altındaki sorunu çözmeden üstünü süslemek yalnızca gösteriş olur. Bizlerde yer altında sorunun çözülmesi vatandaşlarımızın tekrar tekrar mağdur olmalarının önüne geçmek adına böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik. Yer altından çıkardığımız paslı boruları gördükçe ne kadar isabetli bir çalışma yürüttüğümüzün bir kez daha farkına vardık. Çünkü vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden önemli. Bunun yanında yürütülen kanalizasyon ve arıtma tesisi çalışmaları da çevremizin temiz kalmasını sağlayacak. Doğal Şehir olarak tanıttığımız Sındırgı’mızın doğasını da koruyarak çevreci projeleri de hayata geçiriyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz alt yapı çalışmaları devam ediyor. Ana arterlerde ise çalışmalarımız hemen hemen tamamlandı. Artık ilçemize prestij kazandıracak ve vizyon projeler arasında yer alacak çalışmalarımızı da başlatıyoruz. Bugün itibariyle İmam Hatip Lisesi önünden başlayıp Akhisar Caddesi ve Balıkesir Caddelerini içine alan Devlet Hastanesine kadar olan 3 km’lik bir alanda parke taşı döşeme ve çevre düzenleme çalışmalarını başlattık. Yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak proje kapsamında her iki caddede ilçemizin prestij caddeleri halini alacak. Genişletilmiş kaldırımlar, bisiklet yolu, araç parkı için yapılan cepler ve sonrasında aydınlatma ve yeşillendirme çalışmaları ile vatandaşların yürüyüş yolu olarak da kullanabileceği cadde olacak. Yayalaştırılmış caddeler her zaman ilçe merkezinin gelişmesini sağlar. Bizlerde kaldırımlarımızı geniş tutarak engelli vatandaşlarımız da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarımıza kolaylık sağlamış olacağız. Kaldırımlara banklar yerleştirerek dinlenme alanları da oluşturacağız. Bunun yanında özellikle Akhisar Caddesi üzerinde 20 ye yakın galerici esnafımız var. Mevcut yenileme çalışmalarından her hangi bir şekilde etkilenmeyeceklerini de belirtmek istiyorum. Balıkesir caddemizde bulunan ve ilçenin sembolü olan çınar ağaçlardan onar metre arayla Akhisar Caddesine de dikerek yeşillenmesini ve daha güzel görünüme kavuşmasını sağlayacağız. Hava muhalefeti yaşanmaz ise çalışmanın yılbaşına kadar tamamlanmasını hedefliyoruz. Proje tamamlandığında her iki cadde de ilçeye apayrı bir prestij katacak.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha