ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BİR İNEKLE BAŞLADI BU GÜN 65 BİN TL KAZANIYOR

BİR İNEKLE BAŞLADI BU GÜN 65 BİN TL KAZANIYOR
BİR İNEKLE BAŞLADI BU GÜN 65 BİN TL KAZANIYOR
Bu Habere Oy Verin!

“İlk ineğimden çok buzağı aldım. Onun sayesinde ayaktayım. Bir tane danası vardı, kurbanda onu sattım. Onun sayesinde de ahırı yaptım. 10 sene önce 4 bileziğimi satarak 1 inekle başladım, ama şuanda 1 milyon üzerinde servetim var” diyen Fatma Öncel şu an ayda 65 bin tl kazanıyor.

38 yaşındaki 3 çocuk sahibi Fatma Öncel, 10 yıl önce eşine destek olmak için hayvancılık işine girmek istedi. Polis memuru eşinden olumlu yanıt alan Öncel, düğününden kalan 4 bileziğini dönemin parasıyla 2 bin 500 liraya satıp 2 bin 400 liraya inek, 100 liraya da hayvanını besleyecek yem aldı.

İnek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, zaman içinde inek sayısını 20’ye kadar çıkardı. İneklerini beslemek için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği mısır harmanıyla ineklerini beslemeye başladı.

Daha sonra ineklere bir de tavuk ile keçi de ekleyen azimli kadın, 10 senenin ardından 130 inek, 250 tavuk, 107 keçi ve 3 at sahibi oldu. Daha önce tek başına beslediği hayvanlarının çoğalmasıyla birlikte işçi de tutan Öncel, şuanda ise 20 dönümlük arazide 1 milyon liralık servetin sahibi oldu. İlk ineğini unutmadığını söyleyen Öncel, onun sayesinde ayakta kaldığını ve duacı olduğunu söyledi.

“AYDA 65 BİN TL KAZANIYORUM”

Yeni doğum yapan bir ineğin günde ortalama 30-35 kilo süt verdiğini belirten Öncel, keçilerinden ise günlük 50-60 kilo süt aldığını söyledi. Tüm hayvanlarını yem kullanmayıp tamamen organik beslediğini belirten başarılı kadın, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu tabi zamanla düşüyor ama her doğumdan sonra artıyor. İneklerden günde 1 tona yakın süt, keçilerde günde 50-60 kilo alıyorum, tavuklarımın yumurtası ise organik. Onlara özel yem falan vermiyorum, tamamen doğal besleniyorlar. Ayda süt ve yumurtadan 45 bin lira gelir elde ediyorum. Ancak kesime gönderdiğim hayvanlarla birlikte bu gelir 65 bine kadar çıkıyor.”

“HAYVANLAR ÇOĞALINCA İŞÇİ TUTMAK ZORUNDA KALDIM”

Çocuklarının hayvancılık işi yapması halinde hayvanlarını arttırmaya devam edeceklerini söyleyen Öncel, şuanda ise hayvanların artmasıyla birlikte zorlandıklarını ve işçi tutmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Öncel, şöyle konuştu:

“Daha önce 20 ineği varken tek başına çalıştığını anlatan Öncel, hayvanların artmaya başlamasıyla birlikte işçi tutmak zorunda kaldığını söyledi. Önce, “İşçiler bile bazen kaçıyor. Bundan önce 10 gün önce çoluk çocuk hepimiz çalışmak zorunda kaldık. Şimdi yeniden işçi buldum ve rahatladık biraz. İşçi olmadan olmuyor.”

“BİR İNEKLE BAŞLADIM”

Müşterilerin gün geçtikçe arttığını belirten Öncel, sözlerine şöyle devam etti:

“Firmalara satmıyorum, sürekli perakende satıyorum. 10 senedir benden alan müşterilerim var. Önceden arabamla satış yapıyordum biraz ara verdim ama tekrar o şekilde satmayı da düşünüyorum. Sütümden herkes memnun, çünkü sütü sağar sağmaz sıcak olarak veriyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha