ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BURSA’YA SEYİT ONBAŞI HEYKELİ DİKEN BALIKESİRLİLER!

BURSA’YA SEYİT ONBAŞI HEYKELİ DİKEN BALIKESİRLİLER!
BURSA’YA SEYİT ONBAŞI HEYKELİ DİKEN BALIKESİRLİLER!
Bu Habere Oy Verin!

YAPTIĞI SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALARLA KURULDUĞU TARİHTEN BU YANA BALIKESİR’İN ADINI DUYURAN BURSA BALIKESİRLİLER DERNEĞİ ÜRETTİĞİ PROJELERLE ÖZKAYNAKLARINI ÜRETMEYİ BAŞARIYOR.

DERNEĞİN BAŞKANI İRFAN GÖKTAŞ BİZLERE DERNEK VE ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ.

Başkanım Dernek ve çalışmalarınız hakkında bilgi verirmisiniz?

‘Bursa Balkes derneği 2013 Yılında kurulmuştur.”Küçük Adımlarla Büyük Hedeflere”  sloganıyla Bursa’da yaşayan Balıkesirlileri derneğimiz çatısı altında toplamak, üyeler arasında, kaynaşma, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak, yöresel gelenek ve görenekleri yaşatıp yeni nesillere tanıtmak, üyelerin sosyal ve katılımcı olduğu sivil toplum kurumunun oluşumunu sağlamak misyonumuz (özgörev) olmuştur.14479518_957773970994131_3173827994253971478_n

Bursa gibi çok farklı insan topluluklarının yaşadığı büyükşehirde derneğimiz bugüne kadar yüzlerce işsiz hemşehrimize iş ve aş imkanları yaratmış, ihtiyaç sahibi  20 aileye ev eşyası ve erzak yardımı yapılmış yine kaymakamlıklarda oluşan sosyal yardım vakıflarından bu ailelere maddi destekler sağlanmasında yardımcı olmuştur. Her eğitim öğretim başlangıcında 30 öğrencimiz giydirilmiş, üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerimiz,  dernek üyesi ailelerimizden katkıda bulunmak   isteyenlere yönlendirilerek, kendilerine maddi destekler sağlanmıştır. Bunların takibi, derneğimiz tarafından yapılmaktadır. Bilgimiz dahilinde hastanelerde ihtiyaç sahibi tüm hemşehrilerimizin konaklamadan maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarına cevap verilmiş,verilmeye de devam edilmektedir.

14641982_955450724559789_1112565404216149746_n

Belediyelerimizin Her yıl Ramazan aylarında düzenlemiş olduğu Ramazan Sokaklarında bir ay boyunca yöresel ürünlerimizi, oyunlarımızı tanıtma şansını yakaladık

 2015 yılında düzenlediğimiz Balıkesirimizin de verdiği desteklerle 3000 kişinin katılımı ile 1.kuruluş şölenimizi muhteşem bir şekilde kutladık.

Bursadaki tüm hemşeri  dernek başkanları ile derneğimizde tanışma ve kaynaşma kahvaltısına öncülük eden dernek olmamız da sivil toplum örgütleri arasındaki ayrıcalığımızı ortaya çıkarmıştır.

Türkiyedeki Balıkesir dernek başkanları ile  Bursa’da yaptığımız kahvaltı toplantısında  tanışma ve kaynaşmayı sağladık. Bu derneklerle Yapılan ilk toplantıya ev sahipliği yapmaktan da mutluluk duyuyoruz.

14900536_959102790861249_7421772617434749747_n

Yine davetimiz üzerine derneğimizde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve tüm ilçe belediye başkanları ile basın huzurunda kendimizi yerel yönetimlere anlatma adına düzenlediğimiz kahvaltıda, ayrıca sürpriz  misafirlerimiz  siyasi parti ve millet vekillerinin de talep göstermeleri ve bizleri son bir yıldır takip ettikleri ve hakkımızdaki olumlu referansları bizleri mutlu etmiştir.

Bu davetlerimizin yanısıra Yönetim Kurulumuzca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Belediye Başkanlıklarımızda Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanlıkları ile Kamu ve hemşeri dernekleri ziyaret edilmiştir.

Bu ziyaretlerimiz sürerken asıl bu kadar önemli olan, hemserilerimizin yogun olduğu yerlerdeki mahalle ziyaretlerimiz de devam etmektedir. (Hastane, taziye, bebek, aile, evlenme)

Balıkesirimizin 6 eylül  kurtuluş yıldönümü nedeni ile Bursadan hemşerilerimizle 2015 yılında  Ankara Balkes derneği ile birlikte Anıtkabire , 2016 yılında Bursa Heykel Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni gerçekleştirdik. Yine 2016 yılında 500 kişilik katılım ile Havran b.başkanımızın da destekleri ile Seyit onbaşı köyünde okutulan mevludi şerif ile  Anıt ve kabrinin ziyareti gerçekleştirilmiştir. Bu vesile ile derneğimizin bulunduğu sokak isminin “Seyit Onbaşı Sokağı” olarak değiştirilmesi ve uygun görülen bir meydana heykelinin dikilmesi için yerel yönetimler ile irtibata geçilmiştir. Bu konuda çalışmalarımız son aşamadadır.

14906925_960556484049213_8442428626000485320_n

TV8’de Türkiye Şampiyonu olan 50 kişilik “Kepsut Hayatın Ritmini Yakala” grubunu ,minik yavrularımızı , yine 100 kişilik Balıkesir Sevgi evi çocuklarımızı öncelikle derneğimizde sonra Uludağ gezisi yaptırarak mutlu bir şekilde uğurladık.

Talihsiz bir yılın yaşandığı 2016’da 15 temmuz kalkışması sonrasında Bursa demokrasi meydanında her akşam  yerimizi aldık ve bize ayrılan bir akşam platformda tüm hemşerilerimizle binlerce bursalıya hitap etme imkanı bulduk. Akabinde Bursada büyük bir camide tüm şehitlerimiz adına kalabalık bir katılımla mevlidi serifimizi okuttuk.

Derneklerin ayakta durabilmeleri aidatlara bağlıdır. Bu güne kadar Derneğimizde körfezimizin sızma zeytin yağı, höşmerim, kolonya, Savaştepe’den sepet ve kelle peyniri, Kepsut Hotaşlardan köy ekmeği gibi yöresel ürünlerimizi Balıkesirden getirterek  tanıtım ve satışını  tüzüğümüz doğrultusunda ve misyonumuz gereği yapmaktayız. Bazı sıkıntılarımızı bu şekilde gidermeye çalışmaktayız.

14925787_967596310011897_1956135993220179469_n

Bugüne kadar temin etmeye gayret ettiğimiz bu yöresel ürünlerimizde fiyatların değişken olması nedeni ile sürekli getirme imkanı bulamamaktayız.

Elbette ki aidat ve bağışlardan başka geliri olmayan biz derneklerin anlatılan faaliyetleri yapmaları çok kolay olmamaktadır. Tanıtmış olduğumuz yöresel ürünlerimizin tamamen Balıkesirimizden gelmesi, orjinal olması, güvenilir olması,güvenle muhafaza edilip tüketiciye ulaşması gibi sorunların yanında Bursa’da kendi hemşehrilerimizin dışında bu ürünleri verebilecegimiz ortamların da bulunmasında bir çok zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bizler Bursa artık HÖŞMERİM’i yesin hatta vazgeçilmezi olsun istiyoruz.

Yaptığımız etkinlikler çerçevesinde kültürümüzü yaşamak ,gelecek nesillere öğretmek ve de Bursa’ya tanıtmak üzere lokma, keşkek, tirit, AŞURE, gözleme yapıp derneğimizde dağıtmaktayız. Yine Balıkesir yöresi oyunlarından harmandalı, karyolamın demiri,kaşık oyunları ve bengi çalışılarak folklor ekibi ve ekipleri oluşturulmaktadır.Her pazar derneğimizde, saat:15.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak folklor  hocası nezaretinde eğitim verilmektedir.

Yine folklorumuzu tanıtırken kostüm bulmakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Yöremiz folklor kostümlerini yaptırmak maddi zorluk yaşayan bizim gibi yeni kurulmuş bir dernek için bugüne kadar mümkün olamamıştır.Kıyafet temini Balıkesir-Burhaniye’den rica üzerine kargo ile alıp ve aynı yolla yine geriye yolluyoruz. Belediyelerin, okulların etkinliklerine, hemşerilerimizin düğün cemiyetlerine ve hatta Bursa’daki diğer bazı etkinliklere Zeybeklerin katılması için  davetler almaktayız. Durum böyle olunca folklorik anlamda katılabileceğimiz bir çok etkinliğe Zeybeklerimiz çok ilgi görmesine rağmen derneğimize ait kıyafetlerimiz  olmadığından talepleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz.

Bursa’da TUIK raporlarına göre Bursa dışından gelen her 5 kişiden 1’i Balıkesirli. Yani Bursa’da 5. Büyük İl’dir Balıkesir. Bu durum derneğimiz için elbetteki avantaj. Ancak Balıkesir’in Bursa’ya yakın olması hemşehrilerimiz için sıklıkla memleketimize gidip gelebilmesi yani gurbetçilik duygusunun diğer İllere göre daha az olması kültürümüzün tanıtımında zorluklar yaşanması sorununu da beraberinde getirmektedir. Bizler isteriz ki kültürümüzü yaşarken Bursa gibi kozmopolit bir şehirde diğer illerden gelen vatandaşlarla sıklıkla etkileşim halinde olalım ve onlara da tanıtalım.Yozgatlı testi kebabını tanıtırken, Artvinli Atabarı oynarken, Erzurumlu cağ dönerini ikram ederken Bizler Balıkesirli olarak orada Harmandalı’mızı höşmerimimizi, tiridimizi gösterelim istiyoruz.

Diğer İllerde Faaliyet gösteren Balıkesir’imizin hemşehri derneklerini yani kardeş derneklerimizi de takip etmeye, birbirimize destek olmaya çalışıyoruz. Maddi imkansızlıklardan dolayı birçok etkinliklerine iştirak edemesek de onları çok seviyoruz ve birbirimizden haberdar olmaya çalışıyoruz. Derneğimiz olarak Şubat 2016’da kardeş derneklerimizi Bursa’da misafir etme imkanı bulduğumuzda, 6 eylül Balıkesir’in kurtuluşunda baba ocağımız Balıkesir’imizin önderliğinde büyük bir şölen düzenlense denildiğinde herkesin çok heyecanlandığı ve mutlu olduğuna şahit olmuştuk. Böyle bir birlikteliği, bütünleşmeyi çok arzu etmekteyiz.

Varlığımızı ve yaptıklarımızı duyurmak, Balıkesir’imizi, kültürümüzü daha geniş çevrelere anlatmak , tanıtmak ve de başka illerde yaşayan Balıkesirliler olarak bizden sonraki nesillere aktarmak anlamında bir sivil toplum kuruluşu olarak tabir-i caiz ise baba ocağımızın gücünü her zaman hissetmek isteriz.Bu bize manevi anlamda da büyük bir güven ve gurur verecek bizleri mutlu edecektir.

 Balıkesir’imizi, yaşadığımız şehir olan Bursa’da en iyi şekilde temsil etmek ve hemşehrilerimizi bir araya toplamak adına proje çalışmaları başlattık, yaptığımız anketler doğrultusunda swot analizimizi oluşturduk.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca yürütülen “Dernekler ve Üst Kuruluşları için Proje Yardımları” Programı kapsamında 2016 yılında derneğimiz olarak projemizi hazırlayarak başvurumuzu yaptık. Halen başvuruların açıklanmasını bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha