ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DİKKAT! YENİ SAHTECİLİK YÖNTEMİ ORTAYA ÇIKTI

DİKKAT! YENİ SAHTECİLİK YÖNTEMİ ORTAYA ÇIKTI
DİKKAT! YENİ SAHTECİLİK YÖNTEMİ ORTAYA ÇIKTI
Bu Habere Oy Verin!

Araç satışlarında yaşanan dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Sahte banka dekontları ortalıkta dolaşıyor. Aman dikkat!

Maliye Bakanlığı kayıtdışı ekonomi ile mücadelede ne kadar sıkı tedbirler alsa da kayıtdışılıktan beslenen ‘tufeyli’ kesimler akla gelmeyen yöntemlerine bir yenisini ekledi. Sahte faturanın ardından gümrük ithalat belgesinin sahtesini bastıranlar, şimdi de banka havale dekontunu bastırıp sisteme sokmaya başladılar. Noterlerde araç satışında vatandaşları dolandırmakta kullanılan sahte dekont, sahte fatura almayı göze alan firmanın parayı sahte olarak havale ettiğini göstermek istemesinde de kullanılıyor. Dolandırıcılar vatandaşları noterde bile kandırmayı başarıyor.

MUTLAKA BANKAYA SORUN

Araç satış işlemleri sırasında noterde parayı hesabına yatırdığını söyleyen alıcı kişi karşılığında hesaba geçtiğini banka dekontu ile kanıtlıyor. Ancak o dekontun sahte olduğu, paranın hesabına geçmediği an fark ediliyor. İzlenen bir diğer yöntemin ise tanıdık büyük bir firmanın sahte faturası ile satış yapılmış gibi gösterilmesi olduğu belirtiliyor. Kayıtdışılıktan beslenen bu kesimler artık sahte fatura bastırıp, mal satışı yapmış gibi işlemin yanına, şimdi de kestikleri fatura bedelinin havale ile banka üzerinden yapıldığı hilesini göstermeye başladı.

İÇLERİNDE DEV BANKALAR VAR

Bunun için de bazı bankaların banka havalesi ödeme dekontlarının sahtesinin de bastırıldığına dikkat çeken iş dünyası, bu bankaların ise sektördeki ilk 10 arasında yer aldığına dikkat çekiyor. Sahte faturacıların böylece sahte fatura tutarının firma tarafından havale ile ödendiğini göstermeyi becerdiğini dile getiren yetkililer, faturanın ödendiğinin doğruluğu ise sadece bankadan istenecek ekstre ile belirlenebildiğini kaydetti.

Türkiye’nin her yerinde

Sahte faturacıların özellikle ekonominin durgun olduğu il ve ilçeleri mekan tuttuğunu anlatan iş dünyası, “Bu küçük bir ilçe de olabiliyor, orta halli bir kent de olabiliyor. Ancak biliyoruz ki, Türkiye’nin her ilinde bu tipler sahte fatura işlemi yapıyor. Bu naylon faturacılar ekonomik sıkıntı içerisine düşen firmanın ayrıca kurumlar vergisi veya KDV ödememesini sağlamak amacıyla sahte mal girişi yapmış göstererek firmada KDV alacağı oluşturup vergisinin ödenmemesini sağlıyorlar” değerlendirmesini yapıyorlar.

Yeni Şafak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha