ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KUVA-İ MİLLİYE KAHRAMANI DOKTORA TEZİ OLDU

KUVA-İ MİLLİYE KAHRAMANI DOKTORA TEZİ OLDU
KUVA-İ MİLLİYE KAHRAMANI DOKTORA TEZİ OLDU
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in sembol isimlerinden, Kuva-yi Milliye kahramanı, uzun yıllar idareci olarak devlete önemli hizmetlerde bulunan İbrahim Ethem Akıncı’nın hayatı doktora tezi konusu oldu.

Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Oğuz, Osmanlı ve Cumhuriyet aydını, askeri ve idari deha olarak nitelediği Akıncı’nın hayatını “Kuva-yi Milliyecilikten Valiliğe: İbrahim Ethem Akıncı” adlı eseriyle kaleme aldı.

Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Oğuz, Balıkesir’in simge karakterlerinden Kuva-yi Milliye kahramanı, Osmanlı ve Cumhuriyet aydını ve devlet adamı İbrahim Ethem Akıncı’nın hayatını 4 yıllık bir çalışma sonucunda kaleme aldı. Doktora tezi olan ve Atatürk Araştırma Merkezi tarafından basılan “Kuva-yi Milliyecilikten Valiliğe: İbrahim Ethem Akıncı” adlı kitapla ilgili Sembol Medya’ya bilgi veren Dr. İsmail Oğuz, İbrahim Ethem Akıncı’nın askeri ve idari yaşamının yanı sıra aile ve sosyal yaşamla ilgili tüm yaşamıyla ilgili bilgilerin kitapta yer aldığını belirtti.  Ekibimize kitabını da imzalayıp hediye eden Oğuz, İbrahim Ethem Akıncı’yla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

SINDIRGI DAĞLARI’NDA BİR AKINCI

İbrahim Ethem Akıncı’nın Balıkesir için önemli bir isim olduğunu vurgulayan Dr. İsmail Oğuz, 2013 yılında düzenlenen “Uluslararası Balıkesir’e değer katan isimler” sempozyumunda ele aldığı Akıncı’yla ilgili 4 yıldır sürdürdüğü doktora tezini kitap haline getirdiğini vurguladı. İbrahim Ethem Akıncı’nın Balkan muhaciri olarak Balıkesir’de iskan ettirildiğini belirten Oğuz, “ İbrahim Ethem Akıncı, memuriyet hayatına ilk olarak Sındırgı Düvertepe’de Nahiye Müdürü olarak başladı. Burada 3 yıl boyunca çalıştı. Bu üç yıl içerisinde Yunan birliklerine karşı akıncı birliklerini kurup düşmana karşı mücadele etti. Düvertepe’nin coğrafi yapısı engebeli olduğundan dolayı Yunan birlikleri İbrahim Ethem Akıncı ve ekibini durduramamıştır. İbrahim Ethem Akıncı’nın en önemli özelliklerinden biri de ikna kabiliyetinin yüksek olmasıdır.  O dönemde Akıncılar adlı direniş ekipleri hep suçlulardan ve sorunlu insanlardan oluşuyordu. İbrahim Ethem Akıncı bu sorunlu kişileri devletin yanına çekerek Kuva-yi Milliye mücadelesine dahil etmiştir. O dönemde eşkıyalık yapanları farklı yöntem ve taktiklerle devletin yanına çeken İbrahim Ethem Akıncı, bu yeteneğinden dolayı cumhuriyet döneminde de en sorunlu bölgelerde bizzat Atatürk tarafından görevlendirilmiştir” dedi.

HEP SORUNLU BÖLGELERDE VALİLİK YAPTI

İbrahim Ethem Akıncı’nın, valilik yaptığı dönemlerde birçok isyan ve ayaklanmayı başarılı yöntemlerle kontrol altına aldığını vurgulayan Dr. İsmail Oğuz, “Ağrı Valiliği yaptığı dönemde isyanın elebaşlarının tüm planlarını dahice fikirlerle ele geçiriyor ve isyanı bastırıyor. Yozgat Valiliği sırasında bölgede Miktat çetesinin faaliyetleri oluyor. Oradaki isyanı bastırıyor ve çeteyi çökertiyor. Kuva-yi Milliye’de gösterdiği askeri başarısı ve idari yeteneklerinden dolayı Atatürk, Akıncı’yı bu tarz sorunlu bölgelerde görevlendirmiştir. İbrahim Ethem Akıncı da sorunlu bölgelerdeki insanları devletin yanına çekmeyi başarmıştır. Balıkesir’de de 1931-1933 yılları arasında valilik yapıyor. Bu dönemde yol, su, eğitim başta olmak üzere birçok alanda Balıkesir’e önemli hizmetleri oldu. Atatürk, Balıkesir’i ziyaret ettiğinde İbrahim Ethem Akıncı karşılıyor ve şu anda Orman Bölge Müdürlüğü hizmet binasının yanında yer alan o dönem valilik konağı olarak kullanılan binada ağırlıyor. Atatürk Parkı, önceden mezarlıktı burasının park haline gelmesi İbrahim Ethem Akıncı döneminde olmuştur. Ayrıca valilik görevi boyunca sorunları yerinde tespit etmek ve idari işleyişi denetlemek için çok gezmiştir. Malatya Valiliği döneminde 6 yılda 1200 kilometre yol yapmıştır. Gittiği yerleri teftiş etmiş, vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. Siirt Valiliği yaptığı dönemde Şeyh Sait İsyanı’na katılan kişileri devlete kazandırmıştı. Kendi ifadesiyle askeri ve idari yaşamında en zorlandığı dönem 1.5 yıllık Kuva-yi Milliye döneminidir. Müfrezelerde yer alan kişiler ya hapishaneden kaçmış ya da suç işlemiş kişilerdi. Emir ve disiplin içerisinde durmayan bu kişilerle 1.5 yıl Yunan birlikleriyle mücadele etmiş ve onları bir arada tutmuştur.

AV ESNASINDA DÜŞTÜĞÜ KAYALIK AKINCI’NIN İSMİYLE ANILIYOR

İbrahim Ethem Akıncı’nın av merakının bulunduğu ve genelde Sındırgı’da avcılık yaptığını dile getiren Dr. İsmail Oğuz, “ İbrahim Ethem Akıncı’nın önemli uğraşlarından biri de avcılıktır. Başlıca av yeri de Sındırgı’dır. Özel av partileri düzenlerdi. Hatta bir gün bir domuz süresiyle karşılaşmış ve 6-7 metre yüksekliğindeki kayalıklardan düşüp yaralanmıştır. Bugün o kayakların ismi İbrahim Ethem Kayalıkları olarak bilinmektedir” dedi.

İSMET İNÖNÜ TARAFINDAN EMEKLİ EDİLDİ

En son valilik yaptığı Muğla’da seçimlere müdahale etmediği için görevden alındığını belirten Dr. İsmail Oğuz, “ İbrahim Ethem Akıncı’nın en son valilik yaptığı il Muğla’dır. Kendisi pek istemese de Muğla’dan emekli olmuştur. Onun da farklı bir hikayesi var. 1946 seçimleri öncesinde Demokrat Parti Ege bölgesinde güçlü bir pozisyondaydı. Seçimlerden önce İbrahim Ethem Akıncı kaymakamlarla yaptığı toplantıda kimsenin seçimlere karışmaması yönünde talimat verdi. Muğla’da Demokrat Parti kazanınca İsmet İnönü kendisini 1950 yılında emekliye sevk ediyor” dedi

BAĞIMSIZ ADAY OLDU SEÇİMDEN ÜÇ GÜN ÖNCE ÖLDÜ

İbrahim Ethem Akıncı’nın iyi bir eğitim aldığına dikkat çeken Oğuz, “ Her şartta ve her durumda adaletten sapmayan, 5 dil bilen, Atatürk’ün aldığı eğitimin aynısını alan Osmanlı ve Cumhuriyet aydınıdır. En son siyasete de atılmak istedi ancak ömrü buna yetmedi. 1950 seçimlerinde Sındırgı’dan bağımsız aday oldu seçime üç gün kala hayatını kaybetti. Sındırgı halkı kendisini çok sevdiği için bazı sandıklardan İbrahim Ethem Akıncı ismi çıktı. Mezarı Sındırgı’dadır. Şu anda iki çocuğu da hayattadır. Bir oğlu Prof. Dr. Turhan Doğan Akıncı diğer oğlu da Avukat ve İşadamı Cahit Akıncı’dır.”dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha