ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

TÜM AYVALIK’TA SATILIĞA ÇIKARILAN EVLERİ SORDU

TÜM AYVALIK’TA SATILIĞA ÇIKARILAN EVLERİ SORDU
TÜM AYVALIK’TA SATILIĞA ÇIKARILAN EVLERİ SORDU
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı 16 mahallede köy halkının yıllardır yaşadığı araziler, tapusuz olduğu gerekçesiyle üzerindeki evlerle birlikte satışa çıkarıldı, köylüler isyan etti.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Ayvalık’a bağlı köylerde yaşayan halka ait arazilerin tapusuz olma​sı gerekçesiyle hazine tarafından satışa çıkarılmasının skandal olduğunu belirterek Bakanlığa acil çağrıda bulundu.

“Bir insana yıllardır yaşadığı evini ihaleyle satmaya çalışmak nasıl bir mantıktır!”

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker’le birlikte Çamoba Köyü’nü ziyaret eden CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Ayvalık’a bağlı Çamoba, Akçapınar, Bağyüzü ve Karaayıt Mahalleleri başta olmak üzere tam 16 köyde halkın yaşadığı arazilerin bir kısmı hazine tarafından evleriyle birlikte satışa çıkarılıyor. Bu araziler belki yüzyıldan fazla bir süre orada yaşayan köylüler tarafından değerlendirilmiş, üzerlerine evler bahçeler yapılmış ve yaşam alanlarına dönüştürülmüş durumda. O arazilerin evlerle birlikte ihaleye çıkarılması demek orada yaşayan köylüyü evinden yurdundan etmek demektir. İhalede arazilerin metrekaresi 45 bin liraya kadar çıkabiliyor. Köylülerin ihaleye girme şansı da yok; bir insana atasından dedesinden kalan evini ihaleyle satmaya çalışmak nasıl bir mantıktır, doğrusu anlamak çok zor. Yetkililer önümüzdeki pazartesi günü köye ait arazilerin ihale sürecinin başlayacağını belirtiyorlar. Köylü yurttaşlarımız ciddi şekilde mağdur olmuş durumda, ‘evimi, arazimi geri istiyorum’ diye isyan ediyorlar. Bu insanların mağduriyetleri bir an önce çözülmeli ve ihaleler iptal edilerek o araziler gerçek sahiplerine verilmelidir.” dedi.

“Arazileri ihale yoluyla satışa çıkarılan köylülerin yaşadığı mağduriyetler çözülecek midir?”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde CHP’li Mehmet Tüm şu soruları yöneltti:

  1. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı mahallelerin (köy) hangilerinde yukarıda bahsi geçen durum yaşanmaktadır? Bu köylerdeki araziler hangi tarihlerde ihale yoluyla satışa çıkarılacaktır?
  2. Yüzyıllardan beri bahsi geçen köylerde yaşayan halkın arazi ve evlerinin ihaleyle satışa çıkarılarak mağdur edilmesinin gerekçesi nedir?
  3. İhale sonrası satışın gerçekleşmesi durumunda köylülerin yıllarca yaşadığı evlerinden tahliye edilmesi sosyolojik açıdan ne tür sonuçlara neden olacaktır?
  4. İnternete koyulan ilanlarda arazilerle birlikte evlerin de fotoğraflarının bulunmasının gerekçesi nedir? Arazinin satışı durumunda evlerin durumu ne olacaktır?
  5. Arazileri ve evleri ihale yoluyla satışa çıkarılan köylülerin yaşadığı mağduriyetler çözülecek midir? Mağduriyetlerin giderilmesi adına neler yapılacaktır?
  6. Türkiye’de benzer durumun yaşandığı kaç mahalle bulunmaktadır? Bu mahallelerde (köy) yaşanan mağduriyetler nasıl çözülmüştür?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha