ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BANDIRMA CEZAEVİ HAKKINDA VAHİM İDDİA!

BANDIRMA CEZAEVİ HAKKINDA VAHİM İDDİA!
BANDIRMA CEZAEVİ HAKKINDA VAHİM İDDİA!
Bu Habere Oy Verin!

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm Bandırma M Tipi Cezaevi’nde tutuklu anneler ve bebeklerinin işkenceye varan ciddi hak ihlalleri yaşadığını öne sürdü.

Tüm, cezaevindeki ihlaller nedeniyle bebeklerin sürekli hastalandığını, hasta bebeklerin hastaneye ‘yoğunluk’ gerekçesiyle götürülmediğini, bebeklerin keyfi şekilde cezalandırıldığını ifade ederek Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Tüm, “İktidar, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı körler sağırları oynuyor. Suçunu bile bilmeyen on binlerce insan, şu an hukuksuz şekilde cezaevinde tutsak ediliyor. AKP’nin OHAL rejiminde cezaevlerinde insan haklarına dair hiçbir emareye rastlanmıyor. Özellikle tutuklu anneler ve bebekleri için cezaevleri işkence yuvasına dönmüş durumdadır. Bandırma M Tipi’nde yaşananlar bunun en açık örneklerinden biridir. Kalabalık koğuşlarda, bebekler havasızlıktan, soğuktan ve rutubetten dolayı sürekli hastalanıyor, sağlık kontrolü yapılarak hastaneye sevk edilmesi gerektiğine karar verilen bu hasta bebekler ‘yoğunluk’ gerekçe gösterilerek hastaneye götürülmüyor, anne ve bebekler hastalık yüzünden hayati tehlikeye varan sıkıntılar yaşıyor” dedi.

Tüm devamında şunları söyledi “Cezaevinde bebeklere uygun gıdalar dağıtılmıyor, bebeklere farklı numaralarda bebek bezleri satılmıyor, bu malzemelerin tutuklu yakınları tarafından verilmesine de keyfi olarak izin verilmiyor. Bebekler soğuk ve havasız ortamda hem hasta oluyor, hem iyi beslenmesi engelleniyor, hem de şikâyet edildiğinde annelere keyfi cezalar veriliyor. Cezaevinde dağıtılan yemeklerde defalarca haşerat çıkmasına rağmen kimsenin konuyla ilgilenmediği söyleniyor. Bandırma Cezaevi’nde suçsuz masum bebeklere yönelik işkenceye varan bu ihlaller, bir insanlık ayıbıdır. Adalet Bakanlığı bu iddiaları bir an önce araştırmalı ve tutuklu anne ve bebeklerin sıkıntılarını çözülmeli, bu ihlallerin sorumluları cezalandırılmalıdır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha