ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ZARAR MI EDİYOR ?

HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ZARAR MI EDİYOR ?
HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ZARAR MI EDİYOR ?
Bu Habere Oy Verin!

Türkiye’de büyükbaş hayvan sayısında artış devam ediyor. 2015 yılında 250 bin civarı azalma gösteren büyükbaş hayvan sayısında yapılan orta ve büyük ölçekli yatırımlarla tekrar yükselişe geçtiği görüldü.

Türkiye de kişi başı et tüketiminde artış devam ediyor. Sık sık artan et fiyatları sonucu hükümetin et ithal etmesi muhalefet ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından eleştirilere maruz kalmasının sebebi olarak et tüketiminin artması görüldü.  Her geçen yıl artan nüfus ve gelir seviyesinin yükselmesi et tüketimine de yansıdı. Bu açığı gören büyük firmalar başta Ege ve Marmara bölgesi olmak üzere hayvancılık sektörüne yatırımlar yapmaya başladı. Yapılan yatırımlar sonucu 2015 yılında hafif düşüş eğilimi gösteren et üretimi son iki senedir yükselmeye başladı.

 

Büyükbaş hayvancılığın orta ve büyük çapta yapılması gerektiğini belirten uzmanlar  “Damında 3-5 büyükbaş hayvan beslemek yapılan işin masrafını karşılamaz, Yapılacaksa en az 50 hayvan ile yapılmalı ki para kazanabilsin” görüşünü savunuyorlar.

 

Türkiye de hükümetin teşvikleri ve destekleri ile hayvancılık sektöründe yatırımlarda  artış görüldüğünü bu günlerde yaşanan et ithalatının yakın zamanda tarihe karışacağını hatta orta vade de Türkiye nin et ve süt ithal edebilecek duruma gelebileceğini belirten uzmanlar “Yeterki doğru adımlar atılsın. Bilinçli yapıldığında et ve süt üretiminin kısa zamanda iyi gelir elde edilen sektörler arasında yer alacak” görüşündeler. Gelecekte tarım ve hayvancılığın gözde meslekler arasında yer alacağını da belirten uzmanlar artan nüfus ve temel ihtiyaçlar göz önüne alındığında tarım ve hayvancılığın para kazandıracak sektörlerin başında geleceğini belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha