ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

HEM ARILARI KORUYOR HEM BALLARI TAKİP EDİYORLAR

HEM ARILARI KORUYOR HEM BALLARI TAKİP EDİYORLAR
HEM ARILARI KORUYOR HEM BALLARI TAKİP EDİYORLAR
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in yüksek rakımda bulunan ormanlarında doğal olarak dolaşan arıları ve ballarını takip eden köylüler dünyanın en sağlıklı ballarına sahip oluyor.

Balıkesir‘in en yüksek noktası olan Kepsut ilçesinin Kızıloluk ile Piyade ve Dal köyleri kırsallarında yaşayan köylüler, ormanda arıları izleyerek adeta bal avcılığı yapıyor. Yabani arıların oluşturduğu kovanları bularak bal toplayan bal avcıları, yedikleri balın paha biçilemez bir lezzette ve sağlıkta olduğunu söylüyor. Abdullah Kabak, “Bizler kırsalda yaşıyoruz. Yaşadığımız bölge ormanlık alan olduğundan çevremizde fazlası ile arı yetişmekte. Bu arılardan açıkta olanlar kışın ölüyor. Biz bunları bulup ölmesinler diye kovanlara yerleştiriyoruz. Hem arılar hayatta kalıyor, hem de biz paha biçilmez bir lezzete kavuşmuş oluyoruz” dedi.

Vedat Bozkır ise, “Gelenduras dağı eteklerinde bulunan yaylalar ve ormanlık alan içinde daha bir çok arı kolonisi bulunuyor. Çevremiz arı ve diğer yabani hayvanlarla dolu. Bu bakımdan çok şanslıyız” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha