ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR’DE ORMANLIK ALAN BÜYÜYOR

BALIKESİR’DE ORMANLIK ALAN BÜYÜYOR
BALIKESİR’DE ORMANLIK ALAN BÜYÜYOR
Bu Habere Oy Verin!

“2017 yılı son 44 senenin en kurak yılı olmasına rağmen toplam çıkan 56 yangında 167 hektar alanın zarar gördü”

2017 yılında 13 bin 143 dekar alanda ağaçlandırma çalışmaları yapıldığını kaydeden Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı bu yıl toplam 4 milyon fidanın toprakla buluşacağını belirtti.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, kurum olarak 2017 yılını çok verimli geçirdiklerini söyleyerek 2018 yılında hedeflerinin çok daha iyi olacağını ifade ederek “Bütün ekibimle beraber Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünde görev yapan 1200 personelimizle hizmet veriyoruz. Balıkesir ilindeki vatandaşlarımıza daha çok kaynak sağlamak onların istihdamını gelir düzeyini arttırmak için faaliyetlerimizi hız kesmeden daha da büyük rakamlarla yürütmeye devam edeceğiz. 2017 yılında 13 bin 143 dekar alanda ağaçlandırma çalışmaları yapmıştık bu yıl programımızı arttırarak 4 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 2003 2016 yılları arasında 100 milyon fidan Balıkesir ilinde toprakla buluşturuldu. Rehabilitasyon ve endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarımız hızla yükselen rakamlarla devam edecek. Şuan da 170 köyde gelir getirici ağaçlandırma çalışması yaptık. Ceviz, badem, zeytin, ıhlamur, dut, fıstık çamı ve kuş burnu gibi o yörenin toprak şartlarına uygun ekimlerini yaparak köylülerimizin 3 yıl bakımını yaptıktan sonra teslimlerini yapıyoruz 29 yıl kullanma hakları var. Şuan da 170 köyümüzde 180 bin fidan toprakla buluşturulmuş ve köylülerimize dağıtılmıştır. Bu yıl bu sayıyı 212 köye çıkartacağız”dedi.

ORMAN KÖYLÜSÜNE ORKÖY‘DEN KREDİ DESTEĞİ

Baraj göletlerinin daha kaliteli su üretimini sağlaması ve barajların dolmasını engelleyici ağaçlandırma faaliyetlerinin 2018’de de devam edeceğini hatırlatan Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı “Okul bahçelerini ağaçlandırıyoruz bu kapsamda 650 bin adet fidanı toprakla buluşturduk. Geçen sene fidanlığımızda 7.8 milyon fidan ürettik bu sende aynı şekilde. 14 milyon fidanı ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıttık son 15 yılda. İlimizde yaşayan insanların rekreasyon alanlarının arttırılması noktasında 16 mesire yerini ilimize kazandırdık. Köylülerimizin gelir sağladığı odun dışı orman ürünlerimiz var kestane, fıstık çamı, yosun, mantar bunlarla ilgilide yaklaşık 264 bin lira kurumumuz gelir sağladı ama vatandaşımızın cebine yansıyan raiç piyasa değeri yaklaşık 9 milyon liradır. Bu yıl programımızda var 21 bin ton odun dışı orman ürünü üreteceğiz. Bal ormanları yapmaya devam ediyoruz. Orman köylülerimize ORKÖY’den kredi desteği sağlıyoruz. Bunların yüzde 20’si hibe geri kalanıda eşit taksitler halinde faizsiz bir şekilde vatandaşlarımız ödüyorlar. Bu sene 189 aileye 4 milyon lira ödeme yaptık. Bunun arttırılması içinde çaba gösteriyoruz. Son 15 yılda 40 milyona yakın vatandaşlarımıza destek sağladık. Ormana zarar veren böceklerle mücadelemiz yine devam ediyor”şeklinde konuştu.

ÇIKAN 56 YANGINDA 167 HEKTAR ALAN YANDI

Balıkesir ilinin yüzde 45’i orman alanı hatırlatan Kırcı sözlerini şöyle tamamladı:
“Ormanlarımız çok genç bakıma ihtiyacı var. 2016 yılından bu yana orman alanlarında yüzde 30 servet olarak ta yüzde 38 artışımız var. Piyasanın da talebi doğrultusunda değerlendirmesi ormanların gelecek kuşaklara iletilmesi için bakımlarını yapmamız lazım. Geçen seneyi yaklaşık 24 milyon karla kapattık bu seneyi de 28 milyon civarında planlıyoruz. Bölgemiz yine çok rüzgar alan yangınlara hassas bir bölge yaklaşık 7 ay boyunca yangın riski devam ediyor. Yangınla ilgili bütün tedbirlerimizi şimdiden aldık. Eğitimler devam ediyor bütün araç gereçlerimizin tamirlerini bakımlarını yaptırdık. Geçen sene 56 tane yangınımız çıktı 167 hektar alan yandı, son 44 yılın en kurak yılı olmasına rağmen Rabbimizin yardımı ekiplerimizin anında müdahalesiyle ve başarılı bir sezon geçti. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ve çalışanları bakanımızın gösterdiği direktifler hedefler doğrultusunda, genel müdürümüzün bizlere azim ve şevkle inançla işlerini bu günden daha iyi yapacağına söz vermiş ve her geçen gün çıtası yükseltmiştir”.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha