ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

GÜNEY MARMARA’YA YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

GÜNEY MARMARA’YA YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR
GÜNEY MARMARA’YA YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR
Bu Habere Oy Verin!

GÜNEY MARMARA’YA YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

 Türkiye’nin En Yüksek Rüzgar Enerjisi Potansiyelini Bulunduran Güney Marmara’da Rüzgar enerji Yatırımları Devam Ediyor

En büyük yenilenebilir enerji santrallerinin kurulmasını sağlayan YEKA’nın (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı) Balıkesir’de ve Çanakkale’de yer alacağı kesinleşti. 7 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilan ile birlikte iki ilde de 250 MWe olmak üzere toplam 500 MWe gücünde kurulacak olan santraller için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yarışma açtığını duyurdu. 7 Mart 2019 tarihi saat 12:00’a kadar sürecek olan başvuru süreci ile ilgili yarışma Kasım 2018 itibariyle başlamış bulunuyor.

Güney Marmara’ya 500 MWe Rüzgar Enerjisi Santrali Geliyor

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), YEKA’nın bölgeye ve yatırımcılara sağladığı avantajlardan Güney Marmara bölgesinin faydalanması için daha önce de Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Bölgedeki potansiyeli harekete geçirmek için Şubat 2018’de Bakanlık’a ulaşarak bölgenin YEKA’ya ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden GMKA, Bakanlık’tan gelen geniş ölçekli bilgi talebinin ardından YEKA’ya uygun alanları bölgedeki tüm paydaş kuruluşlara danışarak belirlemiş ve yatırıma uygun alanları Temmuz 2018’de Bakanlık’a iletmişti. Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte en başta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaş kurumlar bu adımıyla bölgedeki kurulu gücü artırmayı, ülke ekonomisinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmayı ve dolaylı olarak rüzgar enerjisi sektöründe faaliyet gösteren büyük firmalar için Güney Marmara’nın cazibesini artırmayı amaçlamıştır. Ajans Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, Ajansın bölgenin rüzgar enerjisinde taşıdığı güçlü potansiyelin gerçekleşmesi için faaliyetlerine devam edeceğini ifade etti.

İlan edilen 500 MWe gücündeki kapasite, mevcut durumda tüm bölgede faaliyette bulunan toplam 1442 MWe gücündeki yatırımların yaklaşık %35’ine tekabül etmekte olup, bölge kurulu gücünü 2000 MWe üstüne taşıması beklenmekte. Yatırımın yapılacağı alan için görüş verecek olan tüm kurumların yazıları halihazırda toplandığı için yarışmayı kazanacak yatırımcının izin ruhsat süreçleriyle mümkün olan en az bürokratik işlem ile ilgilenmesi ve yatırımın hızlıca hayata geçmesi söz konusu olacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha