ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KIDEM TAZMİNATI YASASI 10 TEMEL ESASA DAYANIYOR

KIDEM TAZMİNATI YASASI 10 TEMEL ESASA DAYANIYOR
KIDEM TAZMİNATI YASASI 10 TEMEL ESASA DAYANIYOR
Bu Habere Oy Verin!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı sistemi 10 kural üzerine oturtulacak. Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı’nca geçen yıl Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Bakanlar Kurulu’na sunulan model yeniden masaya yatırılarak değerlendirilecek.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre sistemin önemli ayaklarını oluşturacak 10 başlık şöyle:

1-Bir gün çalışanın kıdemi ve kazanımları korunacak. Çalışanların hiçbir hakkı yanmayacak. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek.

2- Çalışanların düşük kıdemle işten çıkarılmasını önleyecek düzenleme yapılacak. Kıdem kazanmadan sözleşmesi bitenin de parası birikecek.

3- İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem sürecek.

4- İşsizlik Fonu’nda olduğu gibi ortak hesap olmayacak. Her çalışanın görebileceği bireysel bir kıdem hesabı olacak. Çalışanlar her ayın sonunda birikimlerinin hangi noktada olduğunu takip edebilecek.

5 – Çalışanlara birikimlerini değerlendirmesi için yatırım araçları konusunda seçenekler sunulacak. Bu hesaba devlet de katkı sunacak. Çalışan herhangi bir tercihte bulunmazsa birikiminin bir bölümü kamu borçlanma araçlarında da değerlendirilebilecek.

6- İstifa edene de tazminat verilecek.

7- Bir şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı yanmayacak.

8 – Primi ödemeyen işverene yaptırımlar yer alacak.

9 – Tüm işçilerin erişebilirliği güvence altına alınacak. Yeni sistemle kazanımlar aynen korunacak. Mevcut haklarına hiçbir şekilde dokunulmayacağının garantisi verilecek.

10- Kıdemde 30 gün esası korunacak. Kıdem tazminatı sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynen korunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha