21 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

İLKAY GÜNDOĞAN: “FARKLI GÖRÜNÜYORUZ AMA BIZDE ALMAN’IZ”

Tecrübeli Türk asıllı futbolcu, Spiegel dergisine verdiği röportajda, Alman bayrağının renklerinden oluşan kaptanlık bandını takmanın güzel bir duygu olduğunu belirtti.İlkay Gündoğan, eskiden milli formayı giymenin kendisi için hayal olduğunu belirterek, "Bugün evimizdeki Avrupa Şampiyonası'nda takıma liderlik yapıyorum. Bu beni çok gururlandırıyor." ifadelerini kullandı.

ad826x90
ad826x90
ad826x90

Almanya milli futbol takımı’nın Balıkesirli kaptanı İlkay Gündoğan, kaptanlıkla ilgili sorulara cevap verdi.

ad826x90

Tecrübeli Türk asıllı futbolcu, Spiegel dergisine verdiği röportajda, Alman bayrağının renklerinden oluşan kaptanlık bandını takmanın güzel bir duygu olduğunu belirtti.İlkay Gündoğan, eskiden milli formayı giymenin kendisi için hayal olduğunu belirterek, “Bugün evimizdeki Avrupa Şampiyonası’nda takıma liderlik yapıyorum. Bu beni çok gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Yıldız futbolcu, “Sağa kayan bir ülkede Türk kökenli bir kaptansınız. Bunu nasıl değerlendiriyorsun? şeklindeki soruya, “Göçmen kökenli olduğum için kaptan olmadım. Birinin diğeriyle hiçbir ilgisi yok. Bu, takım arkadaşlarımın ve teknik direktörün beni nasıl gördüğüyle ilgili. Takımınız sizi açık, dürüst ve iyi biri olarak görür ve kabul ederse kaptan olursunuz. Bu kökenimle değil, insani olarak neyi temsil ettiğimle ilgili.” cevabını verdi.”

İlkay Gündoğan, Almanya’nın “yeni gerçekliğini” yansıttığı için kendisi gibi insanlara yönetim pozisyonlarında ihtiyaç duyulduğunu bildiğini belirterek, “Belki farklı görünüyoruz ancak biz de Alman’ız. Bir rol model olabileceğimi biliyorum. Ama bunu çok fazla vurgulamak istemiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.Alman Milli Takımı’yla ilgili ilk anısının sorulması üzerine İlkay Gündoğan, bunun 1996 Avrupa Şampiyonası finalinde Oliver Bierhoff’un attığı altın gol olduğunu söyledi. Tecrübeli futbolcu, “O zamanlar 5 yaşındaydım ve Türk Milli Takımı’nın olduğu gibi bir Almanya formam da vardı. Büyük turnuvalarda her zaman iki takımı da izledim. Ama beni en çok etkileyen 2006’da evimizdeki Dünya Kupası oldu.” şeklinde görüş belirtti.Çocukluğunda yaşadığı bölgede Alman, Türk, Arap ve Asyalı arkadaşlarıyla futbol oynadığını anlatan İlkay Gündoğan, “Benim büyüdüğüm Almanya buydu.” ifadesini kullandı.

ad826x90

Alman televizyon ağı Westdeutscher Rundfunk’ta (WDR) yayımlanan “Sport Inside” programında yapılan ankete katılan her beş kişiden biri Almanya Milli Futbol Takımı’nda daha fazla “beyaz oyuncu” görmek istediklerini ve katılımcıların yüzde 17’si de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan’ın Türkiye kökenli olmasının “üzücü” olduğunu belirtmişti.Teknik direktör Julian Nagelsmann başta olmak üzere futbolcular, ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle ankete tepki göstermişti.Nagelsmann, “Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum. Şok oldum. Ülkedeki herkes için bir Avrupa Şampiyonası oynuyoruz. Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam.” değerlendirmesinde bulunmuştu.Alman Milli Takımı oyuncusu Joshua Kimmich de ankete tepki göstererek bu tür şeylerin tamamen ırkçılık olduğunu kaydetmişti.İlkay Gündoğan daha önce, “Bu dönemde halen bu tür anketler yapıyor ve bunlara bu kadar çok önem veriyor olmamız üzücü.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ad826x90

ad826x90
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

GÜRGEN ÖZ İKİNCİ KEZ BABA OLDU.

HIZLI YORUM YAP