a

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ REKTÖR OĞURLU İLE YÜKSELİŞE GEÇTİ

Balıkesir Üniversitesi Rektör Yücel Oğurlu ile dünya sıralamasında dikkat çekici yükselişe geçti.

ad826x90
ad826x90
ad826x90

Balıkesir Üniversitesi Rektör Yücel Oğurlu ile dünya sıralamasında dikkat çekici yükselişe geçti.

Yükseköğretim ve araştırma kurumlarını; araştırma performansı, inovasyon çıktıları ve toplumsal etki olmak üzere 3 ana gösterge grubu üzerinden değerlendiren Scimago Kurumlar Sıralaması’nın (SIR) 2024 listesi açıklandı. Societal Rank (Sosyal endeks) sıralamasında 2530 basamak rekor bir artış kaydeden Balıkesir Üniversitesi, 3059. sıraya yükselirken, Overall Rank (Genel endeks) sıralamasında da 77 basamak yükseldi.

ad826x90

Scopus verilerine göre oluşturulan sıralamada genel sıralamalara ek olarak kurumların bilimsel performansı 19 farklı alanda değerlendirildi. İspanya menşeli Scimago Institutions Rankings (SIR) sıralamalarında Balıkesir Üniversitesi, alan bazında Türkiye’de Veterinerlikte 15., Matematikte 42., Fizikte 55. Zirai ve Biyolojik Bilimlerde ise 68. sırada yer aldı.

2009’dan Bu Yana İlk Defa Yükselişe Geçti.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, üniversitede akademik performansın yükselmesi için yoğun bir gayret içerisinde olduklarını ifade ederken, gerçekleşen başarıda emeği geçen tüm akademisyenlere de teşekkür etti. Üniversitenin genel sıralamalarda yer alan sosyal endeks sıralamasında 2530 basamak birden yükseldiğini ifade eden Rektör Oğurlu; “Genel sıralama endeksinde 2009’dan bu yana sürekli kan kaybeden ve sıralamalarda gerileyen üniversitemizin 2023 yılı itibarıyla gerilemesinin durması ve hemen ardından yükselişe geçmesi üniversitemizin ve Balıkesir’in dostlarını sevindirmiştir. Üniversite içinde akademik, kültürel ve sosyal etkinliklerin dikkate alınarak hazırlandığı sosyal endeks sıralamasında da 2530 sıralık rekor bir artış olması da çok kıymetli ve önemlidir. Üniversitemiz, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve idari personelimiz adına gururluyuz, ancak bu geri dönülemez olumlu yükseliş için henüz yeni başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ad826x90

ad826x90

ad826x90
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BAÇEM’DEN BALIKESİR 5. AROMATERAPİ FESTİVALİNDE SEMİNER

HIZLI YORUM YAP