a

“EMEKLİYE REFAH PAYI VERECEKLER”

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı verilecek zam oranındayken SGK Uzmanı Dilek Ete'den dikkat çeken bir kulis geldi. Ete "Önümüzdeki birkaç gün içinde açıklayacaklar" dedi.

ad826x90
ad826x90
ad826x90

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı verilecek zam oranındayken SGK Uzmanı Dilek Ete’den dikkat çeken bir kulis geldi. Ete “Önümüzdeki birkaç gün içinde açıklayacaklar” dedi.

ad826x90

Milyonlarca emekli için geri sayım sona erdi. Türkiye İstatistik Kurumu, maaş zamlarını etkileyecek son veriyi açıkladı. Haziran enflasyonu belli oldu, memur ve emeklinin zam oranı netleşti. Veri sonrası SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 25.73, memur ve memur emeklisi içinse yüzde 19.31 oldu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan birkaç gün içinde açıklama gelebileceğini söyledi. Ete, refah payı için de oran verdi.

Sözcü TV yayınına katılan Ete, “Önümüzdeki birkaç gün içinde açıklama yapılabilir. Cumhurbaşkanı’nın eğer bununla ilgili baskılar artar, gündemde tutulursa emekliler için yüzde 24.73’lük zamda düzenleme yapılacağını düşünüyorum” dedi.

ad826x90

Ete sözlerine şöyle devam etti. “Çünkü SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 24.73 enflasyon farkı ocak 2024’teki alım gücü bile değil. ‘Oran yüzde 24.73 çıktı bizde yüzde de 5 refah payı veriyoruz’ diyebilirler. Yuvarlayacaklar yukarı doğru.”

ad826x90

Ete, aylık bağlama oranlarında bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirtti. Ete, “Emekli sosyal yardım niteliğinde bir aylıkla yaşıyor. 8 bin TL, 9 bin TL kök aylık gibi bir ucube sistemi 2019’da Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatının içine yerleştirdiler. Bu kabul edilebilir bir rakam değil” yorumunu yaptı.

ad826x90
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DENİZ ÇAYIRLARINI SÖKEN KEPÇE OPERATÖRÜNE REKOR CEZA

HIZLI YORUM YAP